Për një gjumë të shëndetshëm, gabimet që duhet të shmangni

Nevojat e njerëzve për gjumë janë të ndryshme. Gjumi është një element i rëndësishëm e i pazëvendësueshëm për shëndetin.   Një studim mbi këtë çështje, të cilit i referohet AgroWeb.org, ku morën pjesë mbi 1 milion njerëz të rritur, sugjeron se shëndeti i mirë i zemrës kërkon 6 deri në 8 orë gjumë.   Studiuesit […]

read more

Dhimbja në shpatull ose në dhëmb mund të jetë një shenjë se zemra po dështon

Shumë njerëz i injorojnë simptomat e para. Kohët e fundit kemi gjithnjë e më shumë ishemi të heshtura dhe është e rëndësishme që njerëzit të dinë simptomat.   Gjysma e infarkteve që ndodhin janë të heshtura dhe në 30 për qind të rasteve mund të jenë fatale, ky është një problem që prek të gjithë […]

read more

Këto 7 shenja iu tregojnë se jeni shumë të stresuar

Të gjithë herë pas herë nuk ndihemi mirë me humorin. Por nëse ka diçka që ju shqetëson vazhdimisht, duhet ta merrni seriozisht shëndetin tuaj. Ndoshta gjithçka ka të bëjë me stresin. Shumë mjekë thonë se stresi mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme. Më poshtë gjeni disa nga simptomat më të shpeshta që tregojnë se po […]

read more

Pija që forcon imunitetin dhe pastron të gjithë organizmin

Nëse shpesh jeni të mbingarkuar dhe ndiheni sikur nuk keni energji të mjaftueshme, kjo është shenja e parë që tregon se imuniteti juaj është dëmtuar. Ky trajtim përdoret në formë pijeje dhe përbërësit kryesorë janë hudhra, vaji i ullirit, mjalti natyral, çaji jeshil, më pas sasi të vogla rrëshirë, uthull molle dhe piper i zi. […]

read more

Përbërësi që duhet t’u hidhni vezëve nëse dëshironi të dobësoheni

Për mëngjesin tuaj, vezët janë zgjedhja më e shëndetshme dhe më ekonomike njëkohësisht. Nuk kushtojnë shumë para, ndërkohë që përmbajnë një dozë të mirë proteinash. Më mirë se të konsumoni një sanduiç të gatshëm, përgatisni vezë, fare lehtë dhe shpejt. Ato janë gjithashtu të pasura me yndyrna të mira, aminoacide dhe vitamina, çka shërbejnë si […]

read more

Lëngu i karrotës, efekti i jashtëzakonshëm që ka në shëndetin e njeriut

Lëngu i karotës njihet tashmë prej 400 vitesh, por popullaritet të veçantë ka fituar vetëm në shekullin njëzet. Po përse ka ndodhur kjo? Lëngu i karotës dhe përfitimet për shëndetin tuaj:   Është zbuluar qe ai pastron mëlçinë. Lëngu i karotes pastron organizmin në mënyrë efektive nga ndotjet. Organizmi pastrohet aq intensivisht nga ndotjet që […]

read more

A është brokoli një armë kundër diabetit?

Brokoli mund të ndihmojë pacientët diabetikë që të mbajnë nën kontroll glukozën: një grup studiuesish kanë identifikuar një përbërës të pranishëm te brokoli që duket të jetë i dobishëm në luftimin e sëmundjes. Interesante për kërkimin farmakologjik është qasja me të cilën shkencëtarët në Universitetin Lund në Suedi kanë arritur të zgjedhin molekulën e pranishme […]

read more

Çfarë i ndodhë trupit nëse hani vezë çdo ditë në mëngjes

Disa rregulla në të ushqyer janë intuitive. Përshembull, ju e dini që duhet të konsumoni perime çdo ditë ashtu siç e keni të qartë që duhet të shmangni ushqimet e shpejta dhe ato të skuqura. Pavarësisht kësaj, sërish kemi dilema të tipit: A bëj mirë nëse ha çdo ditë vezë?   Vezët janë mendimi i […]

read more

Ndaloni këto tri gjëra nëse doni të mbroni shëndetin e kockave

Secili prej nesh të paktën një herë është qortuar gjatë fëmijërisë se nuk ka dashur të pijë qumësht. Herë pas here, të moshuarit sugjerojnë që të përfshijmë qumështin në vaktet tona të përditshme, edhe në moshë të rritur.   A e keni pyetur ndonjëherë veten se cila është arsyeja që e rekomandojnë kaq shumë qumështin? […]

read more

Sa orë gjumë duhet të flenë 40-vjeçarët, shkencëtarët japin përgjigjen

Nëse jeni mbi dyzet vjeç, shkencëtarët kanë gjetur përgjigjen për ju: shtatë orë gjumë çdo natë mjaftojnë për të mbajtur trurin tuaj dhe trupin tuaj të shëndetshëm. Hulumtimi u botua në Nature Aging    “Gjumi i mirë është i rëndësishëm në të gjitha fazat e jetës, por veçanërisht kur rritemi. Gjetja e mënyrave për të […]

read more
Pages 2 of 11