5 përgjigje për pyetjet e atyre që e kanë kaluar covid-19

Ju që po e lexoni këtë lajm mund të jeni 1 nga 105 milionë njerëzit në botë që e kanë kaluar tashmë Covid-19. Kur bëhet fjalë për vaksinat, mutacione të reja të shfaqura së fundmi apo nga rreziku i ri-infektimit, mund të keni shumë pyetje. “Ne po vazhdojmë të mësojmë nga ky vit që kaluam […]

read more

Pse në të ardhmen do të duhet të vaksinojmë edhe fëmijët dhe adoleshentët?!

Nga tre vaksinat e aprovuara në Europë, asnjë nuk është i përshtatshëm për fëmijët nën 16 vjeç: jo për ndonjë efekt anësor të pakapshëm, por sepse fëmijët dhe adoleshentët nuk janë përfshirë në provat e kryera deri më tani. Vaksinat anti-covid të Moderna dhe Oxford-AstraZeneca janë të autorizuara për moshat 18 vjeç e lart, Pfizer-BioNTech […]

read more

“Parosmia”, çfarë është humbja e ndjesisë së nuhatjes?!

‘Parosmia’ është termi që përdoret për të përshkruar humbjen e sensit të nuhatjes. Nëse keni ‘parosmia’, mund të përjetonin humbjen e intensitetit të nuhatjes, që nënkupton se nuk mund të dalloni plotësisht disa aroma. Veç kësaj, kjo situatë shëndetësore mund të bëjë që t’u duket sikur disa gjëra të përditshme kanë një aromë shumë të […]

read more

Merkel dhe Macron në mbrojte të strategjisë së vaksinimit: “E ngadaltë por efektive”

Udhëheqësit kombëtarë të BE-së kanë filluar të ndjejnë pasojat e vonesave të vaksinave, të cilat gjithnjë e më shumë po shihen të ngecura në një proces tepër të kujdesshëm, të dëmtuar nga gabimet, dhe të ngadaltë. Të tronditur nga këto, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron ndien nevojën për të mbrojtur në mënyrë të qartë qasjen […]

read more

Mos i thoni kurrë jo! Ja cilat sëmundje shërojnë fiqtë e thatë

Fiqtë e thatë janë një nga frutat e thata më të përdorura gjatë kësaj periudhe. Shija e tyre fantastike të bën për vete, por jo vetëm shija. Arsyet pse duhet ta konsumojmë fikun janë të shumtë, ndaj po listojmë disa prej tyre: -Fiqtë kanë treguar rezultate të shkëlqyera tek zvogëlimi i rrezikut të kancerit të […]

read more

Nikotina dhe katër përfitimet prej saj

Kush e kishte menduar më parë se do të lexonte një artikull që përmend disa nga përfitimet e nikotinës? Le ta sqarojmë një gjë: cigaret janë të dëmshme, por, nikotina nuk është e njëjta gjë me cigaret. Stimuluesi i zakonshëm që gjendet tek duhani gjendet gjithashtu dhe në sasi më të vogla në patëllxhanë dhe […]

read more

Si ndikon çaji i kamomilit tek sëmundja e diabetit

Vlerat e çajit të kamomilit janë gjithë kohës subjekt studimesh të imtësishme për të zbuluar sa më shumë rreth kësaj luleje të mirë. Së fundmi, studimet kanë zbuluar se çaji i kamomilit ul nivelet e glukozës në gjak. Substancat përbërëse të lules së kamomilit mposhtin enzimat që aktivizohen në organizëm dhe nxisin shfaqjen jo vetëm […]

read more

Zbulimi i rëndësishëm: Një analizë gjaku, të sinjalizon më herët për kancerin se skaneri

Duke patur rastin e babait dhe të fëmijës së tij të diagnostikuar me kancer, Solomon Moshkevich, punonjës në kompaninë kërkimore amerikane “Natera”, ndihmoi për të prodhuar një analizë gjaku që mund të sinjalizojë shumë herët për rikthimin e kancerit. Kompania thotë se mund të diktojë rikthimin e kancerit shumë më herët se skanerat tomografikë. Jo […]

read more
Pages 14 of 14