Këto ushqime janë po aq të dëmshme sa duhani

Dietat e paekuilibruara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e ushqyesve të rëndësishëm mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Megjithatë disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për cilësitë e tyre të ashtuquajtura të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupat tanë. […]

read more

Paranoja e pandemisë është e vërtetë

Dr. Brandy Lee, psikiatër mjekoligjor me bazë në New York thotë se “pandemia ka sjellë një pasiguri dhe stres të madh”. John Hopkins e përkufizon paranojën si “një përgjigje ndaj kërcënimeve të perceptuara që ndikohen shumë nga ankthi dhe frika, që ekzistojnë përgjatë një vazhdimi të përvojës normale, të bazuar nga realiteti deri te besimet […]

read more

Studimi amerikan: Shija dhe nuhatja mund të mos kthehen deri në 5 muaj pas infeksionit Covid-19

Nuhatja dhe shija e njerëzve që e kanë humbur pas infektimit me COVID-19, si një prej simptomave të prekjes nga virusi, mund të mos kthehet deri në pesë muaj pas infektimit. Sipas një studimi të publikuar ditën e djeshme nga Akademia Amerikane e Neurologjisë, humbja e shqisës së shijimit dhe të nuhatjes është një simptomë e zakontë te shumë […]

read more

5 ushqimet që mund t’ju shkaktojnë akne

1.Ushqimet e pasura me karbohidrateBuka, biskotat, drithërat apo ëmbëlsirat e bëra me miell të bardhë, orizi dhe ëmbëlsuesit. Ngrënia e shumë karbohidrateve të rafinuar mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës dhe të kontribuojë në zhvillimin e akneve.Një studim tregoi se njerëzit që konsumonin shpesh sheqerna të shtuara kishin një rrezik 30 […]

read more

Mësoni dozën e duhur të magnezit që ju duhet çdo ditë për shëndetin

Magnezi është një mineral i domosdoshëm për shëndetin. Ai është thelbësor për shumë funksione të organizmit. Magnezi shërben për përmirësimin e funksioneve të trurit, shëndetin e kockave, zemrën dhe aktivitetin e muskujve. Sipas informacioneve, ai gjendet në ushqime si avokadot, arrorët, barishtet dhe produktet e bulmetit. Marrja e suplementëve të magnezit është e rëndësishme për […]

read more

Studimi i ri: 4 vitaminat që ulin rrezikshmërinë nga Covid-19

Një studim i ri tregon se nivelet e ulta të vitaminës D shoqërohen me një rrezik më të lartë të vdekshmërisë nga Covid-19. Studime të mëparshme sugjerojnë se 9 nga 10 vdekjet nga virusi mund të ishin parandaluar nëse njerëzit kishin nivelin e duhur të vitaminës D. Gjatë dimrit, nivelet e kësaj vitamine zvogëlohen sepse […]

read more

5 përgjigje për pyetjet e atyre që e kanë kaluar covid-19

Ju që po e lexoni këtë lajm mund të jeni 1 nga 105 milionë njerëzit në botë që e kanë kaluar tashmë Covid-19. Kur bëhet fjalë për vaksinat, mutacione të reja të shfaqura së fundmi apo nga rreziku i ri-infektimit, mund të keni shumë pyetje. “Ne po vazhdojmë të mësojmë nga ky vit që kaluam […]

read more

Pse në të ardhmen do të duhet të vaksinojmë edhe fëmijët dhe adoleshentët?!

Nga tre vaksinat e aprovuara në Europë, asnjë nuk është i përshtatshëm për fëmijët nën 16 vjeç: jo për ndonjë efekt anësor të pakapshëm, por sepse fëmijët dhe adoleshentët nuk janë përfshirë në provat e kryera deri më tani. Vaksinat anti-covid të Moderna dhe Oxford-AstraZeneca janë të autorizuara për moshat 18 vjeç e lart, Pfizer-BioNTech […]

read more

“Parosmia”, çfarë është humbja e ndjesisë së nuhatjes?!

‘Parosmia’ është termi që përdoret për të përshkruar humbjen e sensit të nuhatjes. Nëse keni ‘parosmia’, mund të përjetonin humbjen e intensitetit të nuhatjes, që nënkupton se nuk mund të dalloni plotësisht disa aroma. Veç kësaj, kjo situatë shëndetësore mund të bëjë që t’u duket sikur disa gjëra të përditshme kanë një aromë shumë të […]

read more

Merkel dhe Macron në mbrojte të strategjisë së vaksinimit: “E ngadaltë por efektive”

Udhëheqësit kombëtarë të BE-së kanë filluar të ndjejnë pasojat e vonesave të vaksinave, të cilat gjithnjë e më shumë po shihen të ngecura në një proces tepër të kujdesshëm, të dëmtuar nga gabimet, dhe të ngadaltë. Të tronditur nga këto, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron ndien nevojën për të mbrojtur në mënyrë të qartë qasjen […]

read more
Pages 1 of 2
  • 1
  • 2