Arsyet/ Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg “,- thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i mërzitshëm, në të vërtetë ai mund t’ju bëjë një person më të mirë, sipas “Bright Side”. Do të keni […]

read more

Shtatë hapa si të nisni vrapin në mëngjes për parandalimin e sëmundjeve

Edhe nëse nuk jeni një person mëngjesi ka shumë arsye se përse duhet të jeni sa më aktivë në këtë pjesë të ditës. Mëngjesi i hershëm në lëvizje mund t’ju sigurojë një sërë vlerash për shëndetin tuaj. Duke filluar qe nga pesha ideale, aktivizimi i metabolizmit dhe parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare apo diabetit. AgroWeb.org j’ua […]

read more

Infektimi për herë të dytë nga COVID-19: Mos i injoroni këto simptoma

Deri tani të gjithë e dimë se simptomat më të zakonshme që lidhen me COVID-19 janë ftohja, kolla, ethet, humbja e nuhatjes dhe shijes. Njohja e simptomave të zakonshme na bën të vetëdijshëm se kur duhet të karantinohemi apo kur të shkojmë për një vizitë. Vala e dytë e koronavirusit po përhapet si një zjarr […]

read more

Maskat e pambukut, më efektive ndaj Covid, Studimi: “Lagështira e frymës i bën më të mira se sintetiket, si N95”

Maskat e pambukut që thithin lagështirën nga frymëmarrja e njeriut janë 35% më efektive në kapjen e grimcave se sa kur janë të thata, duke i kthyer në një zgjedhje më të mirë se maskat sintetike, për të ndaluar përhapjen e Covid-19.  Maskat sintetike nuk patën ndryshim në ndalimin e grimcave kur ishin të lagura […]

read more

Nese doni te bini ne peshe keto jane 15 gjera qe duhet te beni urgjentisht

Nese doni te humbisni peshe shpejte keshillohet te kombinoni nje diete te ekulibruar me aktivitet fizik. Nese perdorni disa truke ju mund te humbisni peshe shpejte ne nje menyre shume efektive. 1-Largoni ankthin e te humburit peshe Stresi dhe ankthi ju bejne te ndiheni me te uritur dhe me nervoze. Nese nuk shihni rezultate te […]

read more

Ushqimet që luftojnë pagjumësinë

Salmoni Salmoni, është i pasur me acide yndyrore omega 3 dhe vitaminë D. Ky kombinim  besohet të jetë shumë i dobishëm për trajtimin e pagjumësisë. Arsyeja është se ndihmojnë në prodhimin e serotoninës, e cila është provuar se nxit gjumin më të lehtë.Njerëzit me një mungesë të vitaminës D është zbuluar se janë më të […]

read more

Këto ushqime janë po aq të dëmshme sa duhani

Dietat e paekuilibruara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e ushqyesve të rëndësishëm mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Megjithatë disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për cilësitë e tyre të ashtuquajtura të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupat tanë. […]

read more

Paranoja e pandemisë është e vërtetë

Dr. Brandy Lee, psikiatër mjekoligjor me bazë në New York thotë se “pandemia ka sjellë një pasiguri dhe stres të madh”. John Hopkins e përkufizon paranojën si “një përgjigje ndaj kërcënimeve të perceptuara që ndikohen shumë nga ankthi dhe frika, që ekzistojnë përgjatë një vazhdimi të përvojës normale, të bazuar nga realiteti deri te besimet […]

read more

Studimi amerikan: Shija dhe nuhatja mund të mos kthehen deri në 5 muaj pas infeksionit Covid-19

Nuhatja dhe shija e njerëzve që e kanë humbur pas infektimit me COVID-19, si një prej simptomave të prekjes nga virusi, mund të mos kthehet deri në pesë muaj pas infektimit. Sipas një studimi të publikuar ditën e djeshme nga Akademia Amerikane e Neurologjisë, humbja e shqisës së shijimit dhe të nuhatjes është një simptomë e zakontë te shumë […]

read more

5 ushqimet që mund t’ju shkaktojnë akne

1.Ushqimet e pasura me karbohidrateBuka, biskotat, drithërat apo ëmbëlsirat e bëra me miell të bardhë, orizi dhe ëmbëlsuesit. Ngrënia e shumë karbohidrateve të rafinuar mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës dhe të kontribuojë në zhvillimin e akneve.Një studim tregoi se njerëzit që konsumonin shpesh sheqerna të shtuara kishin një rrezik 30 […]

read more
Pages 1 of 2
  • 1
  • 2