Kafeja mund të rrisë bukurinë tuaj natyrore

Kafeja mund të rrisë bukurinë tuaj natyrore dhe ka tre përfitime thelbësore. Antioksidantët, stimuluesit dhe acidet klorogjenike që gjenden në kafe janë të lidhura me përmirësimin e cilësisë së lëkurës. Bërja e një pastrimi të fytyrës me kafe mund të ndihmojë në zhbllokimin e poreve që janë acaruar, duke çuar në inflamacion.   Askush nuk […]

read more

Burri saudit martohet 53 herë për të gjetur qetësi shpirtërore

Një burrë saudit pretendon se është martuar 53 herë në 43 vjet me qëllim që të gjejë stabilitet dhe paqe mendore, jo kënaqësi personale. 63-vjeçari Abu Abdullah është quajtur “poligamisti i shekullit”. Ai u martua për herë të parë në moshën 20-vjeçare, por pas disa vitesh pati probleme në lidhjen e tij, kështu vendosi të […]

read more

Çokollata e zezë mund të parandalojë sëmundjet vdekjeprurëse, kjo është arsyeja

Çokollata e zezë mund të parandalojë sëmundjet vdekjeprurëse dhe ndihmon shumë trurin, thonë ekspertët. Kjo çokollatë përmban flavanol, i cili parandalon inflamacionin dhe mund të zvogëlojë inflamacionin e indeve.   Çokollatat që përmbajnë 70% kakao stimulojnë trurin dhe sistemin kardiovaskular duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe ulin inflamacionin, sipas hulumtimit të fundit.   Çokollata e […]

read more

Çfarë mund të bëni në një ditë me shi

Vera është ajo stinë e vitit që të detyron t’a shpenzosh të gjithë ditën jashtë për të marrë rreze dielli pranë bregut të detit ose duke notuar, të bësh hiking me familjen ose miqtë, të udhëtosh në fundjavë e shumë të tjera. Dhe është totalisht normale të mendosh se nëse qëndron gjatë gjithë kohës në […]

read more

Largoni gurët në veshka duke bërë seks kaq herë në javë

Kushdo që ka vuajtur nga gurët e dhimbshëm në veshka do të jetë gati për të provuar gjithçka për të mos vuajtur më kurrë agoninë e tij. Por në vend që të pini ujë për të ndihmuar në nxjerrjen e tyre në mënyrë natyrale, ekspertët siç shkruan Mail Online, besojnë se ekziston një mënyrë tjetër […]

read more

Apple prezanton opsionin e ri në iPhone

Apple po shton një veçori të re “Clean Energy Charging” në iPhone.Kompania e bëri njoftimin pasi lëshoi ​​përditësimin e fundit ,iOS 16. Funksioni synon të zvogëlojë gjurmën e karbonit duke optimizuar kohën e karikimit kur rrjeti përdor burime më të pastra energjie”,  thuhet në njoftimin për shtyp. Ai do të jetë në gjendje të presë […]

read more

Studimi i fundit zbulon si u ndërtuan piramidat e Egjiptit

Një teori e re është bërë publike së fundi duke treguar se si egjiptianët e lashtë mund të kenë ndërtuar piramidën e madhe të Gizës mijëra vjet më parë. Studiues, të udhëhequr nga gjeografi Hader Sheisha, në Universitetin Aix-Marseille në Francë përdorën të dhëna paleoekologjike për të rindërtuar një pamje të rrjedhës që mund të […]

read more

Studimi i ri: TikTok do të dominojë, ja si të përfitoni nga aplikacioni

Raporti tregon se përdoruesit e TikTok do të shpenzojnë mesatarisht 45.8 minuta në ditë në platformën e ndarjes së videove, në dallim nga 45.6 minutat që do të akordojnë në YouTube. Pavarësisht imitimit të TikTok me veçori të shkurtra video si “Instagram Reels”, llogaritë e Instagramit për një mesatare prej 30.1 minuta në ditë.   […]

read more

Si të mbroheni nga sëmundjet e vjeshtës

Vonë ose jo, vjeshta erdhi duke shënjuar nisjen e një stine të mundimshme sëmundjesh dhe teshtimash. Tështima është një shpërthim i fortë i trupit që arrin të shpërndajë viruse dhe baktere në një largësi prej 2 metrash dhe me një shpejtësi të madhe.   Sidoqoftë, tështimat janë vetëm një prej simptomave drobitëse të alergjive të […]

read more

Ata që flenë mirë kanë më pak rrezik nga sëmundjet e zemrës dhe të trurit

Njerëzit që flenë mirë kanë një rrezik më të ulët të sulmit në zemër ose goditjes në tru, sipas një studimi të ri shkencor francez të paraqitur në konferencën ndërkombëtare të Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë në Barcelonë. Nëntë në dhjetë nuk flenë mjaftueshëm, sipas studimit, gjë që rrit rrezikun kardiovaskular. Shkencëtarët vlerësojnë se shtatë nga […]

read more
Pages 2 of 18