91 mijë shqiptarë jetojnë në SHBA, rekord në rajon e Europë bashkë me Bosnjë-Hercegovinën

Amerika është ëndrra e shumë shqiptarëve që çdo vit nxitojnë të bëjnë lotarinë për të shkuar në vendin e mundësive. Rreth 91 mijë shqiptarë jetonin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në fund të vitit 2018, sipas statistikave të publikuara nga Pew Research Center, një institut kërkimor në SHBA, që ka publikuar të dhënat […]

read more

Basha: Njerëzit janë në krizë ekonomike, qeveritarët konsumojnë biftek 1000 dollarë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka komentuar darkën e ministrave shqiptarë në një prej restoranteve më të shtrenjtë në Dubai. Basha shkruan se ndërsa qytetarët vuajnë pasojat e përmbytjeve si dhe krizën ekonomike që ka përfshirë vendin, ministrat konsumojnë biftek me vlerë 1000 dollarë. “Pas 8 vite dështimesh, premtimesh boshe, skandalesh të Edi Ramës […]

read more

Rama nxjerr VIDEO-n: Ja situata në Lezhë kur qeverisnin ata që na akuzojnë nga cepat e periferisë

Edi Rama ka publikuar në Facebook një video që tregon, siç thotë ai situatën e përmbytjeve, pak vite më parë, kur shiu nuk largohej nga tokat e banesat për ditë të tëra. Kryeministri shton se një shi i rrëmbyer mund të përmbysë edhe Parisin, por por ka apo s’ka kanalizime funksionale e provon pikërisht koha […]

read more

Paralajmëron IGJEUM/ Nivelet e lumenjve Drin dhe Buna të larta, do të vijojnë përmbytjet

IGJEUM raporton se nivelet në lumenjtë Drin dhe Buna do të vazhdojnë të jenë të larta, por me probleme lokale të përmbytjeve. Tërheqja e ujit parashikohet që në shtratin e lumit Buna të ndodhë në datën 14 janar. Lumi Vjosa pritet të ketë një rritje sot nga prurjet që vijnë nga jashtë territorit, ndërsa ditën […]

read more

Demokracia në ShBA/ Trump zhduket nga rrjetet sociale. Presidenti: Twitter komandohet nga radikalët e majtë

Pas Facebook dhe Instagram, Trump i mbyllet edhe llogaria në Twitter. Vendimi u mor përgjithmonë duke vlerësuar se Trump ende rrezikon të nxisë dhunë përmes mesazheve në rrjetet sociale, megjithëse ai ka premtuar publikisht se do të garantojë një kalim pushteti paqësor.  Në mesazhin e fundit në Twitter, Trump tha se nuk do të merrte […]

read more

Burri i saj vrau dy motrat/ Bashkëshortja e Përparim Ademit: Ishin si motrat e mia, kisha pranuar lidhjen e tyre

Bashkëshortja e Përparim Ademit, Vjollca Telo, pohoi se me Zhaneta Metanin dhe Kristina Bardhin, viktima të burrit të saj, kanë qenë shoqe për gati 30 vite. Mes të tjerash ajo tha se kishte pranuar që burri i saj të kishte një lidhje me dy motrat. Vrasja e dy motrave në Astir padyshim që tronditi opinionin […]

read more

Komiteti i Ekspertëve njofton se kur rikthehen studentët në auditore

Komiteti i Ekspertëve ka dalë ditën e sotme në një komunikim zyrtar për të raportuar vijimësinë e situatës së Covid-19 në vend. Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Rakacolli bëri me dije se ka një rritje të ndjeshme të rasteve në moshat e reja. “Ka një rritje të të prekurve  në moshat 25-34 vjeç. Është vënë […]

read more

Komiteti Teknik në konferencë për mediat: “Nuk kemi raste me virusin e ri”

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, në fjalën e mbajtur në një konferencë për mediat, tha  situata nga koronavirusi është tashmë më e qëndrueshme. Brataj nënvizoi se burimet e mjekësisë tashmë janë forcuar akoma më shumë. “Situata tashmë paraqitet më e qëndrueshme, por të ardhmen nuk mund ta dimë. Mjekët kanë bërë shumë vizita në […]

read more

Zgjerohet hendeku me BE/ Nervozizëm në Tiranë për mesazhet e presidencës portugeze

Me dështimin që pësoi në dhjetor të vitit 2020 për hapjen e negociatave, qeveria e Edi Ramës numëroi për të shtatën herë një JO nga Bashkimi Europian. Kur pati presidencën e BE-së, Gjermania dha sinjale se ekzistonte i gjithë vullneti i mirë për hapjen e negociatave, por vendi ynë nuk ia doli të kishte në […]

read more

Kriza e Gjirit Persik/ Arabia Saudite dhe Katari i japin fund bllokadës

Kuvajti njoftoi sot se Arabia Saudite do të heqë bllokadën prej kohësh të Katarit dhe do të hapë kufijtë e saj drejt këtij vendi, i cili është hapi i parë drejt përfundimit të krizës në Gjirin Persik. Ministria e Punëve të Jashtme të Kuvajtit deklaroi se Arabia Saudite do të hapë kufijtë ajrorë, tokësorë dhe […]

read more
Pages 545 of 546