Basha firmos marrëveshjen me shoqatën e personave me aftësi të kufizuara

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka firmosur ditën e sotme marrëveshjen e bashkëpunimit me PAK. Basha tha se kjo marrëveshje është produkt i një dialogu dhe negocimesh prej dy vitesh e cila konkretizon angazhimet dhe zotimet e qeverisjes së ardhshme ndaj mijëra personave me aftësi të kufizuara dhe familjeve të tyre në Shqipëri. Më […]

read more

Rama për opozitën: Janë gati të djegin Shqipërinë

Edi Rama deklaroi në Prrenjas se përballë PS-së është alternativa, që nëse nuk ka pushtetin, është gati ta djegë Shqipërinë. Rama theksoi se nën qeverisjen e tij, shteti është transformiar e se tashmë shërbimet janë online. Ai shtoi se shërbimet online kanë bërë të mundur shkelmimin e korrupsionit. “Më 25 prill të mos themi, që […]

read more

Rama në Përrenjas: Nuk është mëkat që të rinjtë ikin

Kryeministri Edi Rama ndodhet këtë mesditë në Përrenjas, ku po zhvillon një takim elektoral me qytetarë të kësaj zone. Rama foli dhe për largimin e të rinjve nga Shqipëria, duke thënë se nuk është mëkat që ata ikin, por është shumë e rëndësishme që kur largohen, ata të kenë edhe shkollim, në mënyrë që të […]

read more

Muaji i Ramazanit/ Rama viziton xhaminë e Et’hem Beut: Me orën e re policore do kryeni të gjithë ritualet

Në ditën e parë të Muajit të Ramazanit, kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet në Xhaminë e Et’hemBeut. I shoqëruar nga ministrja e Kulturës Elva Margariti dhe nga kreu i Komunitetit Mysliman Bujar Spahiu, Rama ka theksuar se ky muaj këtë fit ndryshe nga një vit më parë vjen me masa lehtësuese. Teksa heq këpucët […]

read more

Basha: Paketa jonë fiskale do të jetë më konkurruesja në rajon

Gjatë takimit me profesionistët e lirë në Njësinë 7, në Tiranë, kryedemokrati Lulzim Basha foli dhe për paketën e fiskalizimit, që sipas tij, është pjesë e planit të PD. Mes të tjerash, Basha u shpreh se paketa fiskale, që do të miratohet nga qeveria e ardhshme, e cila ka në thelb të saj taksën 9%, uljen […]

read more

Meta: 25 prilli referendum kundër mafies së inceneratorëve

Ilir Meta shprehet se gropat e zeza të inceneratorëve të mafies, i thithën 100 përqind paratë e planifikuara për financim nga taksapaguesit në 2020. Sipas tij, pjesa e projekteve të menaxhimit të mbetjeve shfaq realizim të dobët që shkon deri në 9%. Presidenti i referohet një raportimi në lidhje me fondet e thithura nga inceneratorët […]

read more

Marrja e të dhënave nga e-Albania/ Basha: Ramën s’ka marifet që e shpëton

Në një takim elektoral me të rinjtë në zonën e Farkës në Tiranë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka komentuar akuzat e nxjerrjes nga Partia Socialiste të të dhënave personale të votuesve nga e-Albania. Gjatë fjalës së tij, Basha tha se edhe ky marifet nuk e shpëton kryeministrin, Edi Rama. Sipas tij 25 prilli […]

read more

Shtyhet deri në shtator afati i tërheqjes së kartave të identitetit

Qytetarët shqiptarë do mund të tërheqin kartat e identitetit deri në shtator të vitit 2021. Ministria e Brendshme ka njoftuar se ky vendim është marrë për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve që jetojnë jashtë vendit dhe nuk kanë arritur t’i marrin dokumentet në kohë. “Shtyhet afati i tërheqjes së letërnjoftimeve, deri në Shtator 2021. Ministria […]

read more

Mbi një milion viktima në Europë nga Covid-19, rriten çmimet e vaksinave

Europa është kontinenti më i prekur në botë përpara Amerikës Latine dhe Amerikës së Veriut. Sipas “France Presse”, që nga fillimi i pandemisë së Covid-19 në Europë ka pasur mbi një milion vdekje. Të 52 vendet dhe territoret e rajonit, i cili arrin  në lindje në Azerbajxhan dhe Rusi, kanë gjithsej 1.000,228 vdekje nga 46,496,560 […]

read more

Shifrat e FMN-së: Ekonomia shqiptare pritet të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit. Në të dhënat e publikuara të Pasqyrës Ekonomike Globale të prillit, FMN parashikon që Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB), me çmime korente në 2020-n të arrijë në rreth 17.1 miliardë lekë, duke e tejkaluar nivelin e para pandemisë. […]

read more
Pages 482 of 587