Masa të reja shtrënguese për Covid-19/ Ndalohet lëvizja pas orës 20:00, rregulla të reja për baret

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka marrë masa të reja, lidhur me pandeminë e Covid 19. Në mbledhjen e së mërkurës, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se në vend janë konfirmuar rastet e para me variantin e mutacionit të Covid-19 dhe në një shtim të infektueshmërisë. Bazuar në situatën epidemiologjike dhe në analizën e kryer, […]

read more

FMN e ka nxjerr zbuluar me rindërtimin, Rama: Shkollat, kopshtet, çerdhet e rindërtuara deri tani janë bërë vetëm me buxhetin e shtetit

Kryeministri i vendit, Edi Rama ndodhej në Durrës këtë të martë ku zhvilloi një takim me qytetarët, lidhur dhe me situatën e rindërtimit. Kryeministri u është përgjigjur të gjithë akuzave të opozitës se po shpërdorohen lekët të mbledhura nga konferenca e donatorëve, të organizuar nga Bashkimi Europian në Bruksel, ku pjesëmarrësit ishin nga e gjithë […]

read more

Rekord i ri/ 1239 raste të reja me Covid, 16 jetë të humbura

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 4562 testime, 805 të shëruar, 1239 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; […]

read more

Akademia e Shkencave kërkon ashpërsimin e masave antiCovid

Akademia e Shkencave ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar si pasojë e rritjes së numrit të rasteve të reja të infektuar me Covid në vendin tonë. Gjatë një konference shkencore në Kryesinë e Kuvendit, Skënder Gjinushi u shpreh se masat kufizuese nuk po zbatohen dhe kërkohet një ashpërsim i tyre. Ndër të tjera […]

read more

Kosovë/ 234 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 2 viktima

Shifra në ulje të rasteve me koronavirus vijnë nga Kosova. Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 2 viktima dhe si 234 raste të reja me COVID-19. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.405 mostra të marra […]

read more

Albin Kurti premton: Unë dhe Vjosa Osmani do të mbetemi klasë e mesme. Kush do paratë të provojë fatin në biznes

Kandidati për kryeministër në Kosovë, Albin Kurti ka garantuar se ai bashkë me Presidenten në detyrë, Vjosa Osmani pas zgjedhjeve do të mbeten klasë e mesme. Kurti ka deklaruar se qytetarët që duan të bëjnë para në Kosovë, duhet të provojnë fatin në biznes kurse kriminelët që abuzojnë, vjedhin e mashtrojnë do të dalin para […]

read more

Deklaratat e Ramës/ Basha: Shëndetësia në kolaps, Tirja produkti i vetëm i qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar nga selia blu pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, të bëra sot në konferencë me gazetarët për shëndetësinë. Lideri demokrat u shpreh se Rama vetëm mashtron, pasi sipas tij ka pasur 8 vite kohë që të mbante premtimet e tij dhe të reformonte shëndetësinë. Sipas Bashës, Rama me […]

read more

Rama paralajmëroi ashpërsimin e masave, policia futet në aksion me gjobat për qytetarët dhe bizneset

Në kohën kur vendi prej disa ditësh po regjistron shifra të larta të të infektuarve me COVID-19, duket se Policia e Shtetit ka intensifikuar kontrollet. Kryeministri i vendit ka paralajmëruar se policia do të shtonte monitorimet në rrugë. Gjatë mbrëmjes së djeshme, në Tiranë janë ndëshkuar me pezullim të lejes së drejtimit 61 drejtues mjetesh, të […]

read more

Akuzat e Yuri Kim me reagime të ndryshme/ Tom Doshi e ka përgjigjen, Ramës i mbyllet goja

Tom Doshi ka një version të ndryshëm nga miku i tij Edi Rama, lidhur me akuzat e ambasadores amerikane për mospërfshirjen e deputetit shkodran në zgjedhje, pasi votuesit shqiptarë meritojnë më shumë. Ndërsa Doshi ka folur troç athere kur u shpall non grata  nga Shba, kryeministri ka mbylluar gojën në konferencën e sotme për shtyp. […]

read more

Koalicion me Tom Doshin? Rama reagon pas deklaratës së ambasadores Yuri Kim

Edi Rama u pyet nga gazetarët mbi deklaratat e ambasadores amerikane, Yuri Kim, lidhur me moskandidimin në zgjedhjet e 25 prillit të personave me të shkuar kriminale. Në një reagim të fundit, ambasadorja Kim publikonte deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit për politikanin shqiptar, Tom Doshi, ku shpallej ‘non grata’ në SHBA. Lidhur me këtë, […]

read more
Pages 453 of 486