Basha: Shqiptarët në krizë ekonomike dhe dimrin në çadra, ministrat e Ramës darka e dreka luksi si në Venezuelën e Maduros

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se shqiptarët nuk kanë marrë asnjë ndihmë përballë krizës ekonomike dhe shëndetësore. Basha thotë se ndërsa shqiptarët po kalojnë dimrin e dytë në çadra pas tërmetit, ministrat e Ramës shtrohen për shtatë palë qejfe në restorantin më të shtrenjtë në Dubai. Në mbyllje të reagimit të tij në rrjetin […]

read more

Arrestohet sanitarja që zhvati qytetaren dhe i la nënën të vdiste te Covid-2

Është arrestuar sanitarja Tire Alldervishi, që i mori qytetares 8 milionë lekë për t’i shpëtuar nënën nga koronavirusi, por që e kishte lënë të vdiste, duke mos i dhënë as ushqim. 59-vjeçarja Alldervishi është arrestuar sot nga Policia e Tiranës, pas denoncimit të bërë në emisionin investigativ “Stop”, ku rezultonte se ajo ishte prezantuar si […]

read more

Përmbytja në Shkodër, nis ndarja e ndihmave për familjet e prekura

Bashkia e Shkodrës ka publikuar informacione për situatën në zonat e përmbytura pas reshjeve intensive të ditëve të fundit. Bashkia Shkodër ka njoftuar se sipërfaqja totale e përmbytur është 1,910 hektarë. Ndërkohë ka nisur ndarja e ndihmave për disa zona të prekura si, fshati Shirq në njësinë administrative Dajç, si dhe në fshatin Obot, njësia administrative […]

read more

Papunësia në Shqipëri është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar. Të dhënat e INSTAT tregojnë se shkalla e papunësisë për personat që kanë mbaruar vetëm 8-9 vjeçaren është më e ulëta nga gjithë të tjerët, si për meshkujt ashtu dhe […]

read more

Parashikimi i motit

Sipas MeteoAlb masat ajrore verior që kanë depërtuar drejt jugut të kontinentit do të diktojnë mot me kthjellime dhe vranësira, por të ftohtë gjatë paradites. Mesdita sjellë reshje dëbore në pjesën më të madhe të zonës malore ndërsa reshje të pakta shiu do ketë pjesa tjetër e vendit. Parashikohet që edhe mbrëmja të mbetet në […]

read more

Kosovë/ 279 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 4 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se të martën janë regjistruar edhe katër viktima nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Viktimat janë nga Dragashi, Gjilani, Mitrovica dhe Suhareka. Sipas njoftimit ditor për situatën epidemiologjike, janë testuar edhe 1.751 mostra, prej të cilave janë konfirmuar 279 raste pozitive. Sëmundjen e […]

read more

Edhe Greqia pëson dëme nga moti i keq dhe përmbytjet në vend

Moti i keq ka përfshirë Greqinë veriore. Reshjet intensive të shiut kanë sjellë probleme në disa zona. Mediat fqinje raportojnë se sipërfaqe të mëdha toke dhe rrugët në Evros janë përmbytur. Nga pamjet shihet se për shkak të ujit disa nxënës janë transportuar me eskavator, pasi mbetën të bllokuar. Në të njëjtën kohë, Karditsa, e […]

read more

Shqipëri/ 656 raste të reja me COVID-19 dhe 5 viktima në 24 orët e fundit

656 raste të reja me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit si dhe kanë ndërruar jetë 5 persona. “Janë kryer 3727 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 190 raste në Tiranë, 49 raste në Durrës, 27 raste në Elbasan dhe Vlorë, 25 raste […]

read more

Greqia dhe Turqia bien dakort të rinisin bisedimet në Stamboll

Raundi i 61-të i bisedimeve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë do të zhvillohet në Stamboll në 25 Janar, njoftoi të hënën Ministria e Punëve të Jashtme Greke, në një deklaratë të shkurtër. Sipas burimeve diplomatike, pala turke kontaktoi atë greke dhe propozoi që raundi i 61-të të zhvillohej në datën dhe vendin e mësipërm. Pala […]

read more
Pages 447 of 449