INSTAT: Nga Shqipëria janë larguar 600 mijë persona që nga 2011

Disa anketa dhe metodologji të zhvilluara nga INSTAT dhe organizata të ndryshme joqeveritare tregojnë për një përkeqësim të fenomenit të emigracionit në dekadën e tretë që nga rënia e regjimit komunist. Një prej tyre, që mat emigracionin dhe diasporën, tregon se nga viti 2011 deri më 2020, janë larguar nga vendi rreth 600 mijë persona. […]

read more

Humb jetën një qytetar dhe 321 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar se të shtunën janë regjistruar edhe 321 raste të reja me koronavirusin e ri. “Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna e Prishtinës”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. Sipas të dhënave, nga sëmundja COVID-19 që […]

read more

PD rrëzon propagandën e qeverisë për qendrat shëndetësore

Ekspertja e Shëndetësisë pranë Partisë Demokratike, Liljana Shyqyriu ka publikuar një video që rrëzon propagandën rilindase mbi rehabilitimin e qendrave shëndetësore. Në video paraqitet ambulance e reahabilituar nga Rilindja në vitin 2019, por që sot është degraduar në një godinë ku mbizotëron lagështia. ‘Ashtu sikurse ishte paralajmëruar nga ekspertët e opozitës programi i ndryshimit që […]

read more

Kthehen reshjet, meteorologët: Përmirësim në gjysmën e dytë të shkurtit

Kushtet atmosferike në vend do të ndryshojnë sërish. Meteorologët parashikojnë që duke nisur nga mbrëmja e së dielës, në vend do të kthehen reshjet të cilat do të jenë më dominonte në zonën e veriut. “Mbrëmja e së dielës rikthen reshjet në Shqipëri ku sërish, sasitë më të larta pritet të bien në zonat veriore, […]

read more

Shtimi i rasteve me COVID-19 kërcënim për zgjedhjet? Meta tregon nëse do të ketë shtyrje të datës

Presidenti Ilir Meta hodhi poshtë mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve të 25 prillit, pas pyetjes që iu drejtua nga gazetarët lidhur me një skenar të mundshëm të rritjes së shifrave dhe viktimave nga pandemia COVID-19. Ai theksoi se qytetarët prej kohësh po e presin momentin e zgjedhjeve. Po afrohemi drejt fushatës elektorale. A mund të […]

read more

Hoxhaj: Njohjet e mia personale me Biden dhe Merkel do ta ndihmojnë Kosovën

Ka vetëm dy muaj që ka marrë drejtimin e PDK-së, si ushtrues detyre, por Enver Hoxhaj, si kandidat i kësaj partie për kryeministër thotë se ai mund të sjellë marrëveshjen finale Kosovë-Serbi. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Hoxhaj thotë se njohjet e tij personale me liderët botërorë, si Joe Biden e Angela […]

read more

Basha premton investime në shëndetësi: Mjekët do të paguhen jo më pak se 1200 euro

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, shpalosi programin qeverisës të Partisë Demokratike për shëndetësinë përballë mjekëve. Fillimisht Basha renditi disa prej problematikave të krijuara në sistemin shëndetësor për shkak të keqqeverisjes së Partisë Socialiste. “Nëse ka një fushë ku premtimet nuk u realizuan, kjo është fusha e shëndetësisë. U premtua shëndetësia falas dhe shëndetësia është […]

read more

Rama justifikohet për darkën te Nusreti: Jemi shqiptarë me të mirat dhe të metat tona

Në një takim me qytetarë në Gjirokastër, kryeministri Edi Rama ka komentuar edhe darkën e ministrave të qeverisë në restorantin luksoz në Dubai. Rama i justifikoi ministrat me frazat: “Nuk jemi të shenjtë, jemi shqiptarë me të mirat dhe të këqijat tona”, por e pranoi si të drejtë indinjatën e njerëzve. “Nuk kam pasur mundësinë t’ju […]

read more

Tabaku: Rama shpall ndërtimet imagjjnare të porteve dhe aeroporteve sa herë dështon

“Rama nuk ka nje bilanc te qeverisjes, pas 8 vite deshtimesh ai ka dalë nëpër Shqipëri duke sulmuar opozitën. Sepse ky është dhe plani i vetëm që ka. Sa herë dështon Rama shpall ndërtimet imagjjnare të porteve dhe aeroporteve”. Kështu deklaron ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku teksa i përgjigjet sulmeve të kryeministrit Edi Rama ndaj […]

read more

Rama për aeroportin e Vlorës dhe Kukësit: U bë legjendë, këto ditë shpallet fituesi

Kryeministri Edi Rama foli sot rreth ndërtimit të aeroportit të Vlorës dhe të Kukësit, i cili prej kohësh ka mbetur thjesht në fjalë, i pa shoqëruar nga veprat konkrete. Gjatë bashkëbisedimit me banorët e Gjirokastrës, kryeministri tha se këto ditë pritet të shpallet fituesi i garës ndërkombëtare për këto aeroporte. Sipas tij, ky proces u […]

read more
Pages 419 of 449