Shkodër/ Konfirmohen dy raste riinfektimi me Covid-19

Dy persona janë riinfektuar me Covid-19 në Shkodër. Bëhet me dije se personat janë të moshës 50, 60 vjeç dhe njëri ka lodhje, tjetri temperaturë. Personat në fjalë, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur, mësohet se kanë kaluar koronavirusin plot pesë muaj më parë.

read more

Covid-19/ Trajtimi në banesë, Rama: Farmacitë po bëjnë biznes me pandeminë

Duke folur për trajtimin e Covid-19 në banesë kryeministri Edi Rama është shprehur se shumë farmaci në Shqipëri por edhe në të gjithë botën po bëhet biznes me ilaçet. Gjatë një konference live me gazetarët, Rama është shprehur se kur gjendja bëhet kritike, autoritetet ndërhyjnë. “Aspekti tjetër për fat të keq është se në këtë […]

read more

Variantet e reja të Covid-19 në Shqipëri? Përgjigjet Rama

Në një bashkëbisedim me gazetarët për shëndetësinë keyeministri deklaroi se ka sinjale të arsyeshme se në vend kanë hyrë variantet e reja të Covid pa specifikuar raste konkrete. Edi Rama tha po ashtu se janë shtuar shtrimet në spitale edhe në mosha të reja, duke e vënë theksin tek zbatimi i rregullave. Ndryshe, mund të […]

read more

Meta thumb Fatos Nanos: Edhe të merresh me kumar, edhe të citosh Bilbën nuk shkon

Ilir Meta është pyetur sërish në Korçë për akuzat dhe sulmet nga ish-kryeministri Fatos Nano duke thënë fillimisht se nuk ka asnjë koment. Por më pas ironizon me gazetarin, duke thënë se edhe të citosh Biblën, edhe të merresh me kumar nuk shkon. “Zero komente për zero zero. Edhe të merresh me kumar, edhe të […]

read more

Situata në Shkodër: Oboti akoma nën ujë, rrezikon të dalë jashtë funksionit edhe ujësjellësi Oblika 2

Rikthimi i reshjeve duket se do të përkeqësojë situatën në Shkodër. Nga informacionet e mbledhura nga Bashkia në terren rezulton se deri në mëngjesin e së hënës, hidrometri në Dajç dhe ai i liqenit të Shkodrës kanë rënie të nivelit të ujit me 5-6 cm. Sipërfaqa totale e përmbytur në bashki rezulton të jetë 3655 hektarë […]

read more

Moti i keq/ KESH: Situata në Kaskadën e Drinit është nën kontroll

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) po mban nën monitorim të vazhdueshëm situatën hidroenergjetike në Kaskadën e Drinit dhe po menaxhon në mënyrë optimale prurjet, duke ulur rrezikun e përmbytjeve në zonën e Ultësirës së nën Shkodrës. 𝙎𝙞𝙩𝙪𝙖𝙩𝙖 𝙖𝙠𝙩𝙪𝙖𝙡𝙚 𝙣ë 𝙠𝙖𝙨𝙙𝙖𝙠ë𝙣 𝙚 𝙡𝙪𝙢𝙞𝙩 𝘿𝙧𝙞𝙣, 𝙥𝙖𝙧𝙖𝙦𝙞𝙩𝙚𝙩: Prurjet natyrore në kaskadë janë 490 m3/s.     Prodhimi total plotëson […]

read more

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë dhe Durrës

Për shkak të përkeqësimit të motit, kapiteneria e portit Vlorë konfirmon pezullim të lundrimi për anijet e peshkimit dhe mjetet e vogla lundruese deri diten e martë. Ndërkohë përsa i përket tragetit Vlorë-Brindisi pritet që itenerari të kryhet normalisht në orët e mbrëmjes. Prej motit të përkeqësuar dhe me erë të fortë, Autoriteti Portual i Durrësit […]

read more

Programi i PD/ Basha: Rrisim pensionet, dyfishojmë asistencën sociale

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar këtë të hënë programin për mirëqenien sociale. Gjatë fjalës së tij kryedemokrati tha se do të prezantojë një plan pune të hartuar nga ekspertët më të mirë, i cili është plotësisht i realizueshëm.  Basha angazhohet se me PD në qeveri do të dyfishohet menjëherë asistenca ekonomike për […]

read more

Pasuria financiare e shqiptarëve llogaritet në mbi 1.1 trilionë lekë

Pasuria financiare e shqiptarëve vlerësohet të jetë pak më shumë se një trilion lekë ose rreth 8.1 miliardë euro. Ky tregues llogaritet si diferenca mes mjeteve dhe detyrimeve të individëve në produkte dhe instrumente financiare. Mbështetur në të dhënat e Bankës së Shqipërisë, individët zotëronin në fund të muajit dhjetor 2020 1.1 trilionë lekë depozita […]

read more

Parashikimi i motit për sot

Vranësira dhe reshje të pakta në territor, por rrebeshe në veri dhe juglindje do të nisin këtë javë në vendin tonë. Orët nga mesdita deri vonë pasdite, sjellin rrebeshe në të gjithë vendin dhe vetëm në mbrëmje reshjet pakësohen deri mëngjesin e së martës. Temperaturat mbeten të larta gjatë mëngjesit duke variuar nga 4 në […]

read more
Pages 418 of 449