Skenare të ndryshme, çfarë ndodh me ekonominë deri në vitin 2025

Ministria e Financave ka hartuar tre skenarë për ecurinë ekonomike të vendit deri në vitin 2025, duke parashikuar se çfarë ndodh nëse vendi ecën me mirë apo më keq se pritshmëritë bazë. Sipas skenarit bazë, që ka më shumë të realizohet, rritja ekonomike e vendit pritet të jetë 5.5% këtë vit dhe me 4.8% në […]

read more

Parashikimi i motit

Sipas MeteoAlb: Mbetemi edhe ditën e premte në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme duke kushtëzuar kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë territorin shqiptar. Por pas mesditës vranësirat spostohen drejt zonave malore duke lënë bregdetin me kthjellime. Temperaturat e ajrit rriten me 2 gradë në vlerat minimale por rriten lehtë në […]

read more

Meta: Votoni në zgjedhje, nuk do lejoj prekjen e votës

Ilir Meta bëri thirrje që shqiptarët të marrin pjesë në zgjedhjet e 25 prillit, të cilat i quan referendum historik. Presidenti thekson se vota është fuqia e vërtetë e çdo qytetari, sidomos e të rinjve, që kërkojnë dhe mezi presin ndryshimin e madh. Meta e quan pjesëmarrjen në zgjedhje, një mision patriotik. Presidenti del garant për […]

read more

Rriten frikshëm shifrat me Covid në Shqipëri, 1052 raste të reja, 14 jetë të humbura

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3974 testime, 585 të shëruar, 1052 raste të reja dhe 14 humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat antiCOVID duke vendosur maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; duke shmangur […]

read more

Meta: Votoni në zgjedhje, nuk do lejoj prekjen e votës

Ilir Meta bëri thirrje që shqiptarët të marrin pjesë në zgjedhjet e 25 prillit, të cilat i quan referendum historik. Presidenti thekson se vota është fuqia e vërtetë e çdo qytetari, sidomos e të rinjve, që kërkojnë dhe mezi presin ndryshimin e madh. Meta e quan pjesëmarrjen në zgjedhje, një mision patriotik. Presidenti del garant për […]

read more

Kosovë/ 318 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 5 viktima

318 raste të reja janë identifikuar me COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa 5 persona kanë ndërruar jetë.       “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.303 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve […]

read more

Rama gati t’ia japë arabëve/ Gjenerali i NATO-s në Portin e Durrësit: Ka rëndësi strategjike për aleancën!

Gjeneral Majori Joseph Jarrard dhe Zëvendës Komandant i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Europë dhe Afrikë, ishte një ditë më parë në presidencë, ku për ta pritur u mblodh edhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare. Të pranishëm në takim ishin jo vetëm presidenti Meta dhe kryeministri Rama, por edhe kreu i PD-së Lulzim […]

read more

Basha shpalos programin “Shqipëria fiton arsimin”: Ja tre objektivat e PD-së

Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me studentë dhe pedagogë ku folën lidhur me programin “Shqipëria fiton arsimin”.  Kryedemokrati theksoi rëndësinë e kualifikimit dual të studentëve të të gjitha degëve, përfshirë ato teoriket, ndërsa shpalosi edhe tre objektivat kryesorë të demokratëve. “Me programin tonë “Shqipëria fiton arsimin”, ne synojmë tre objektiva kryesore: objektivi i parë […]

read more

Biden korrigjon politikën e migrimit

Presidenti i ri i SHBA, Joe Biden kishte njoftuar se nuk donte të humbte asnjë minutë kohë. Mënyra e trajtimit të migrantëve në Shtetet e Bashkuara do të ndryshojë thelbësisht. Duke nënshkruar tre dispozita administrative, Joe Biden avancoi në ndryshimin e kursit në politikën e migrimit. Presidenti i ri i SHBA po revokon urdhrat e lëshuar […]

read more

Indeksi i demokracisë nga ‘The Economist’/ Rama: Dalim nga regjimet hibride, në klasë me vendet e BE dhe SHBA

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për mediat lidhur me indeksin e demokracisë nga njësia e inteligjencës së prestigjiozes ‘’The Economist’’. Gjatë konferencës së mbajtur në kryeministri, Rama tha se Shqipëria ka pësuar rritje në vitin 2020, madje renditet në të njëjtën klasë me SHBA dhe shtetet e BE, duke lënë pas vendet e tjera të rajonit. […]

read more
Pages 391 of 419