Porti i Durrësit, Berisha: Nuk ka burg që e mban Ramën

Kryetari demokrat, Sali Berisha, tha në Kuvend se me marrëveshjen e re, do të zhduket porti mijëravjeçar i Durrësit. Ai tha se shqiptarët do paguajnë edhe 2 miliardë euro për portin e ri. “Sot, ky port asgjësohet me gjithë qindra e qindra milionë euro investime në këtë port këto 30 vite dhe më parë. Kapaciteti […]

read more

Tensione në Kuvend/ Berisha bllokon Foltoren, nis të flasë nga FB i tij (LIVE)

Seanca e Kuvendit ka nisur me debate edhe këtë të mërkurë. Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bllokuar Foltoren e Kuvendit duke kërkuar të marrë fjalën. Ai donte t’i kundërpërgjigjej Taulant Ballës. Kujtojmë se kreu i demokratëve ka nisur fjalën në Kuvend duke hedhur akuza të forta ndaj qeverisë për sa i përket Portit […]

read more

Afera me inceneratorin e Fierit/ Apeli rrëzon kërkesën e Lefter Kokës për lirim nga qelia

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e ish-ministrit Lefter Koka për një masë më të butë sigurie. Ai ndërkohë vuan masën e arrestit me burg për inceneratorin e Fierit. Gjyqtarja Ilirjana Olldashi ka lënë në fuqi masën arrest me burg ndaj Kokës. Koka kërkon masë më të butë sigurisë për arsye shëndetësore. Ai […]

read more

Berisha: Po privatizohet porti i Durrësit, plaçkitja më e madhe ndonjëherë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ishte i pari që mori fjalën në foltoren e Kuvendit. Berisha ka vijuar me akuzat ndaj mazhorancës për portin e Durrësit. Kryedemokrati e ka quajtur sërish një megaferë marrëveshjen për portin. Ai ka akuzuar Ramën se po kërkon të shndërrojë atë në një pronë të vetën. Ndër të tjera […]

read more

Përmbytjet në Shkodër, ende 1130 ha tokë nën ujë

Edhe pse në rreth 200 ha tokë uji është tërhequr në fshatrat e Shkodrës, ende 1130 ha vazhdojnë të jenë të mbuluara plotësisht. Ujësjëllësi Oblika 1 dhe 2 vazhdon të mos punojë. Ja se si araqitet situata sot nga monitorimi në terren, deri në orën 8.00. Situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si […]

read more

Përmbytjet në Lezhë/ 4 banesa vijojnë të jenë ende në ujë, disa rrugë të bllokuara

Qarku i Lezhës është një nga më të prekurit nga përmbytjet që kanë përfshirë vendin katër ditët e fundit. Ditën e sotme situata paraqitet e qetë. Uji ka nisur të tërhiqet nga banesat dhe tokat bujqësore. E tërë kjo për shkak të uljes së intensitetit të reshjeve gjatë natës. Në një njoftim ku bën me […]

read more

Rrugët që vrasin, Shqipëria 49% më shumë fatalitete se norma e BE nga aksidentet rrugore

“Një vend i vogël është i lehtë të qeveriset dhe vështirë të mbrohet” shprehet De Gol në një thënie të tij. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT dhe përllogaritjet e Monitor, në vitin 2020 Shqipëria kishte 63.9 vdekje për 1 milion banorë nga aksidentet rrugore, nga 43 që ishte mesatarja për vendet e Bashkimit […]

read more

Porti i Durrësit, sot interpelanca me Ramën në Kuvend

Deputetët demokratë kanë këkrkuar Interpelancë urgjente me kryeministrin e vendit, Edi Rama në seancën e sotme parlamentare, lidhur me situatën e krijuar në vend nga përmbytjet. Gjatë seancë maratonë të së enjtes, pritet të miratohet buxheti dhe paketa fiskale 2023. Në rend dite është futur marrëveshja me Portin e Durrësit, e cila ka shkaktuar shumë […]

read more

Parashikimi i motit: Vranësira dhe shi gjatë paradites, pasditja sjell përmirësime

Orët e para të ditës do të jenë me vranësira dhe reshje të pakta shiu në zonat veriore e pjesërisht juglindore. Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjellë përmirësim gradual të motit, ku gjatë pasdites dhe mbrëmjes do të ketë alternime kthjellimesh e vranësirash. Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por […]

read more

OBSH: Shqipëria do përballet me kosto të larta shëndetësore nga plakja

Plakja e shpejtë e Shqipërisë do të vërë sistemin shëndetësor të vendit përballë sfidave të vështira financiare. Një popullsi në plakje vuan nga një barrë e lartë e sëmundjeve, të cilat kërkojnë financime më të lartë. Organizata Botërore e Shëndetësie në programin e ri për Shqipërinë deri me 2025 vuri në dukje se promovimi i […]

read more
Pages 3 of 546