Parashikimin e motit

Sipas MeteoAlb paraditja mbetem me alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Por mesdita dhe pasditja sjellin reshje dëbore në gjithë zonën malore, ndërsa shira të pakët do kenë zonat bregdetare. Orët e natës ri-kthejnë motin e qëndrueshëm në vend. Temperaturat e ajrit ulen sërish në mëngjes  dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -7°C në 8°C. Era […]

read more

Trump: Qesharake përpjekjet e demokratëve për të më shkarkuar

Presidenti amerikan Donald Trump tha se përpjekja e ligjvënësve demokratë për të ngritur akuza për shkarkim në ditët e fundit të presidencës së tij është “absolutisht qesharake”. Duke folur para gazetarëve për herë të parë që kur mijëra mbështetës të tij sulmuan Kapitolin të mërkurën e kaluar, Trump hodhi poshtë çdo pretendim se ai ishte […]

read more

Dhoma e Ulët e Kongresit miraton nisjen e procedurës për shkarkimin e Trump

Dhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump. Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër. Vota në Dhomën e Përfaqësueve, vetëm një javë para se të mbarojë mandati i Presidentit Trump, shënoi të parën herë në historinë e Shteteve të Bashkuara kur ndaj një […]

read more

Abuzoi seksualisht me të miturën, gjykata e Tiranës jep vendimin për Abas Dogën

Gjykata e Tiranës e ka shpallur fajtor ish-rojen e shkollës në Babbru, Abas Doga, pasi abuzoi me një vajzë të mitur. Goga është dënuar me me 18 vite burg, dhe me gjykim të shkurtuar, ai do të bëjë 12 vite burg. Ish-roja e shkollës do ta kryejë dënimin e tij në një burg të sigurisë së […]

read more

Studimi për COVID-19: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes. Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë: të shëndetshëm. Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike […]

read more

“Shefqet Ndroqi” për skandalin me sanitaren: Veprim çnjerëzor, te hetohet deri në fund

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i cili prej muajsh shërben si Covid-2, ka reaguar pas skandalit të denoncuar mbrëmjen e kaluar nga emisioni investigativ “Stop”, ku një sanitare i kishte marrë 8 milionë lekë një vajze për t’u shpëtuar të ëmën, e cila fatkeqësisht kishte ndërruar jetë. Arrestohet sanitarja që zhvati qytetaren dhe i la nënën […]

read more

Kryeministrja serbe telefonon Ramën: Hiqet testi negativ për Covid-19 për qytetarët e Shqipërisë që hyjnë në Serbi

Të gjithë qytetarët shqiptarë që do të udhëtojnë drejt Serbisë nga nesër nuk do të jenë të detyruar që të paraqesin një test negativ PCR për Covid-19. Lajmin për këtë ndryshim e ka dhënë kryeministrja serbe Ana Brnabiç përmes një telefonate me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama. Nga raportimi i mediave serbe mësohet se Brnabiç informoi kryeministrin […]

read more

Studimi i fundit/ Covid-19 mund të kthehet si ftohja e zakonshme

Që nga fillimi i pandemisë, shkencëtarët kanë supozuar se koronavirusi mund të shkojë përfundimisht në rrugën e koronavirusëve të tjerë që prekin njerëzit dhe të bashkohet me përzierjen e viruseve që shkaktojnë ftohjen e zakonshme. Një studim i botuar të martën, tregon se si mund të ndodhë kjo dhe se si vaksinimi masiv mund të […]

read more

Moti i keq/ Përmbytjet vijojnë prej gjashtë ditësh në Lezhë, 1370 ha tokë ende nën ujë

Emergjencat Civile në Prefekturën e Lezhës njoftojnë sot për situatën e përmbytjeve në të gjithë qarkun. Ndonëse shirat kanë vijuar me intensitet të mesëm gjatë natës, niveli i ujit në lumenj, e hidrovore është në rënie. Kujtojmë që përmbytjet kanë nisur që të premten e 8 janarit në gjithë qarkun. Raportohen se nën ujë janë […]

read more

CNN: Shqipëria mbetet e hapur për turistët amerikanë, s’ka nevojë për test COVID-19 apo karantinë

CNN i ka kushtuar një artikull vendeve të cilat mirëpresin sërish turistët amerikanë në këtë fillim viti 2021. E para në listë është Shqipëria, për të cilën shkruhet se mbetet e hapur për turistët amerikanë dhe s’ka nevojë për test ndaj COVID-19 apo karantinë. Gjithsesi shkruhet se është e pritshme ndonjë kontroll shëndetësor. Gjithashtu CNN […]

read more
Pages 279 of 282