Shqipëri/ 656 raste të reja me COVID-19 dhe 5 viktima në 24 orët e fundit

656 raste të reja me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit si dhe kanë ndërruar jetë 5 persona. “Janë kryer 3727 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 190 raste në Tiranë, 49 raste në Durrës, 27 raste në Elbasan dhe Vlorë, 25 raste […]

read more

Greqia dhe Turqia bien dakort të rinisin bisedimet në Stamboll

Raundi i 61-të i bisedimeve eksploruese midis Greqisë dhe Turqisë do të zhvillohet në Stamboll në 25 Janar, njoftoi të hënën Ministria e Punëve të Jashtme Greke, në një deklaratë të shkurtër. Sipas burimeve diplomatike, pala turke kontaktoi atë greke dhe propozoi që raundi i 61-të të zhvillohej në datën dhe vendin e mësipërm. Pala […]

read more

Nis vaksinimi i 60 epidemiologëve në Tiranë, Silva Bino: Së shpejti nis vaksinimi i të moshuarve

Ndërsa dita e dytë e vaksinimit ka nisur me 60 epidemiologë në Tiranë, Durrës, Krujë e Kavajë, brenda ambienteve të “Air Albania” për të vijuar sërish pastaj me stafet e spitaleve Covid, shefja e ISHP-së, Silva Bino tha se shumë shpejt do të nisë edhe vaksinimi i të moshuarve. Edhe ministrja Manastirliu shtoi se vaksinimi […]

read more

91 mijë shqiptarë jetojnë në SHBA, rekord në rajon e Europë bashkë me Bosnjë-Hercegovinën

Amerika është ëndrra e shumë shqiptarëve që çdo vit nxitojnë të bëjnë lotarinë për të shkuar në vendin e mundësive. Rreth 91 mijë shqiptarë jetonin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në fund të vitit 2018, sipas statistikave të publikuara nga Pew Research Center, një institut kërkimor në SHBA, që ka publikuar të dhënat […]

read more

Basha: Njerëzit janë në krizë ekonomike, qeveritarët konsumojnë biftek 1000 dollarë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka komentuar darkën e ministrave shqiptarë në një prej restoranteve më të shtrenjtë në Dubai. Basha shkruan se ndërsa qytetarët vuajnë pasojat e përmbytjeve si dhe krizën ekonomike që ka përfshirë vendin, ministrat konsumojnë biftek me vlerë 1000 dollarë. “Pas 8 vite dështimesh, premtimesh boshe, skandalesh të Edi Ramës […]

read more

Rama nxjerr VIDEO-n: Ja situata në Lezhë kur qeverisnin ata që na akuzojnë nga cepat e periferisë

Edi Rama ka publikuar në Facebook një video që tregon, siç thotë ai situatën e përmbytjeve, pak vite më parë, kur shiu nuk largohej nga tokat e banesat për ditë të tëra. Kryeministri shton se një shi i rrëmbyer mund të përmbysë edhe Parisin, por por ka apo s’ka kanalizime funksionale e provon pikërisht koha […]

read more

Paralajmëron IGJEUM/ Nivelet e lumenjve Drin dhe Buna të larta, do të vijojnë përmbytjet

IGJEUM raporton se nivelet në lumenjtë Drin dhe Buna do të vazhdojnë të jenë të larta, por me probleme lokale të përmbytjeve. Tërheqja e ujit parashikohet që në shtratin e lumit Buna të ndodhë në datën 14 janar. Lumi Vjosa pritet të ketë një rritje sot nga prurjet që vijnë nga jashtë territorit, ndërsa ditën […]

read more

Demokracia në ShBA/ Trump zhduket nga rrjetet sociale. Presidenti: Twitter komandohet nga radikalët e majtë

Pas Facebook dhe Instagram, Trump i mbyllet edhe llogaria në Twitter. Vendimi u mor përgjithmonë duke vlerësuar se Trump ende rrezikon të nxisë dhunë përmes mesazheve në rrjetet sociale, megjithëse ai ka premtuar publikisht se do të garantojë një kalim pushteti paqësor.  Në mesazhin e fundit në Twitter, Trump tha se nuk do të merrte […]

read more

Burri i saj vrau dy motrat/ Bashkëshortja e Përparim Ademit: Ishin si motrat e mia, kisha pranuar lidhjen e tyre

Bashkëshortja e Përparim Ademit, Vjollca Telo, pohoi se me Zhaneta Metanin dhe Kristina Bardhin, viktima të burrit të saj, kanë qenë shoqe për gati 30 vite. Mes të tjerash ajo tha se kishte pranuar që burri i saj të kishte një lidhje me dy motrat. Vrasja e dy motrave në Astir padyshim që tronditi opinionin […]

read more

Komiteti i Ekspertëve njofton se kur rikthehen studentët në auditore

Komiteti i Ekspertëve ka dalë ditën e sotme në një komunikim zyrtar për të raportuar vijimësinë e situatës së Covid-19 në vend. Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Rakacolli bëri me dije se ka një rritje të ndjeshme të rasteve në moshat e reja. “Ka një rritje të të prekurve  në moshat 25-34 vjeç. Është vënë […]

read more
Pages 253 of 254