Trump do të largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Biden

Presidenti Donald Trump do të largohet nga Uashingtoni pak përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, për të filluar jetën e tij post-presidenciale në Florida. Largimi i tij do të bëhet me një ceremoni në bazën ushtarake Andrews, sipas një personi që ka dijeni mbi planet, e që foli në kushte anonimiteti. Zyrtarët po […]

read more

Eurostat: Ndryshimet klimatike po ndikojnë keq për bujqësinë në Shqipëri

Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të gjithë sezonin e pranverës deri në maj në Kontinentin Europian. Këto ndryshime e kanë ndikuar negativisht prodhimin bujqësor kudo në Europë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, raporton Eurostat. Dimri i butë, i cili favorizoi disa […]

read more

Turizmi, në vorbullën e pandemisë, marsi qartëson pritshmëritë

Viti 2020 ishte një vit i vështirë për sektorin e turizmit i cili në dy vitet paraardhëse përjetoi një “ bum” të jashtëzakonshëm. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin nëntor 2020, ishin 360.343, me rënie 48,1% në raport me nëntorin 2019. Numri […]

read more

Dita nis me kthjellime, mësoni si do të ndryshojë moti në vijim

Sipas MeteoAlb: Mbetemi në ndikimin e masave ajrore veriore, të cilat do të diktojnë mot të kthjellët por të ftohtë gjatë paradites. Mesdita dhe pasditja sjellin kalime vranësirash nëpër territor ku më të dukshme vranësirat do jenë në skajin juglindor duke rrezikuar reshje dëbore. Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes mbeten të pandryshuara në mesditë […]

read more

Meta godet sërish qeverinë: Borxhi publik për frymë rritet, të ardhurat ulen

Presidenti Ilir Meta jep një tjetër mesazh të fortë për shpopullimin e vendit. Përmes një statusi në “Facebook”, shoqëruar dhe me tabelën e të dhënave, Kreu i Shtetit thekson se borxhi për frymë rritet, ndërsa të ardhurat për frymë ulen. Sipas tij, lufta kundër varfërisë ndalon shpopullimin. “Ndërsa borxhi për frymë rritet, të ardhurat për […]

read more

641 raste të reja me Covid në Shqipëri, 4 jetë të humbura (Harta)

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesuni për higjenën vetjake. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju njeh me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit […]

read more

Hoti: Sot kemi miratuar 222 milionë euro për bizneset dhe familjet

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti bën me dije se sot është miratuar një tjetër paketë ndihmëse në funksion të Rimëkëmbjes ekonomike prej 222 milionë eurosh. Kjo ndihmë ishte paralamëruar më parë, por Hoti thotë se sot u miratua dhe paratë shkojnë tek bizneset dhe familjet, komunat, arsim e shëndetësi. Kryesisht kjo paketë do […]

read more

Pa maska në rrugë, ndëshkohen 361 qytetarë

361 u ndëshkuan nga policia e Shtetit pasi u konstatuan pa maskat mbrojtëse. Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 6 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe […]

read more

Kosovë/ 296 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 7 viktima

Kosova ka regjistruar 7 viktima dhe 296 raste të reja në 24 orët e fundit nga COVID-19. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.659 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve […]

read more

Meta: 80% e të rinjve që studiojnë në Shqipëri duan të largohen, rinia ka nevojë për shpresë

Pas mbledhjes së një paneli me profesorë dhe ekspertë ditën e djeshme, presidenti Ilir Meta këtë të premte thekson se 80% e të rinjve që studiojnë në vend duan që të largohen. Thirrja e kreut të shtetit, është që rinia ka nevojë për shpresë dhe besim. Përmes një postimi në facebook, Meta ka theksuar se […]

read more
Pages 202 of 206