Parashikimi i motit për ditën e enjte

Sipas MeteoAlb: Gjatë paradites vendi ynë do të karakterizohet nga mot i kthjellët kryesisht në ultësirën perëndimore. Por pas mesditës parashikohet që zonat malore dhe të ulëta të kenë kalime vranësirash të lehta. Ndersa sërisht mbrëmja dhe orët e natës largojnë vranësirat duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese në republikën e Shqipërisë. Temperaturat e […]

read more

Bilanci ditor i Covid në Shqipëri: 23 raste të reja, asnjë jetë e humbur

Ka shënuar sërish rënie numri i të infektuarve me koronavirus në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 23 raste pozitive, nga 43 që ishin një ditë më parë. Lajm i mirë është se vijon të mos ketë asnjë humbje jete nga virusi i rrezikshëm, ndërsa janë shëruar […]

read more

U akuzua se mori ryshfet në këmbim të një vendi pune/ Voda kërkon lirinë: Nuk përbëj asnjë rrezik

Ish-zv/Ministrja e Brendshme, Rovena Voda ka ankimuar masën e sigurisë arrest shtëpie të Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit. Nëpërmjet avokatit të saj, Voda ka kërkuar heqje të masës së sigurisë me argumentin se nuk ka asnjë rrezik për të prishur provat apo për t’u larguar. Ish-minstrja e Brendshme, akuzohet për veprën penale “ushtrim […]

read more

Temperatura deri në 35 gradë, parashikimi i motit për ditën e mërkurë

Sipas MeteoAlb: Bregdeti paraqitet me kthjellime por zonat e ulta dhe malore do kenë kalime vranësirash gjatë pjesës së parë të ditës. Parashikohet që pjesa e dytë e ditës por edhe orët e natës të sjellin largim të vranësirave nga vendi ynë duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes […]

read more

Rriten sërish shifrat, 43 raste të reja me Covid në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vaksinohen për t’u mbrojtur nga Covid19, në çdo qendër shëndetësore dhe pikë vaksinimi kudo në vend. Shfrytëzoni ditët e hapura të vaksinimit deri të dielën, për t’u vaksinuar pa kufizim, nëse jeni mbi 18 vjeç. Ministria e Shëndetësisë ju rikujton të gjithë qytetarëve rëndësinë […]

read more

Qeveria maqedonase përkrah eksportimin e kanabisit për arsye medicinale, kundërshtohet fuqishëm nga opozita

Teksa qeveria në Maqedoninë e Veriut i ka dhënë dritën jeshile projekt ligjit për kontrollin e kanabisit dhe eksportimin për arsye medicinale, opozita e vendit ka paralajmëruar bllokim të plotë. Me këtë projekt ligj planifikohet që kompanitë që kultivojnë kanabis të munden që sasitë e prodhuara të kanabisit t’i shesin jashtë vendit. VMRO DPMNE akuzon […]

read more

Mbërrijnë në Rinas vaksinat Pfizer të financuara nga BE, 150 mijë deri në fund të gushtit

Rreth 8 mijë vaksina kundër pandemisë së COVID-19  të kompanisë Pfizer kanë ardhur mbrëmë në aeroportin “Nënë Tereza” të Tiranës. Lajmin e ndau Delegacioni i Bashkimit Europian, duke nënvizuar se ngarkesa është e financuar pikërisht nga BE-ja, dhe e mundësuar në këtë rast nga Austria. Sipas lajmërimit, rreth 150 mijë vaksina të financuara nga Brukseli […]

read more

Festohet Kurban Bajrami, besimtarët falën namazin në të gjithë vendin

Besimtarët myslimanë në të gjithë vendin kanë falur namazin e Kurban Bajramit mëngjesin e kësaj të marte. Falja filloi në orën 6.20 në sheshin Skënderbej, ku ishin të pranishëm mijëra besimtarë si dhe  të gjitha autoritetet më të larta të fesë myslimane. Edhe në Korçë, pranë xhamisë më të madhe të qytetit “Iljaz Bej Mirahori” […]

read more

Shifrat/ Rriten çmimet në baret e restorantet në vend

Shumë bare në kryeqytet e bregdet kanë rritur çmimet e kafesë së fundmi. Të njëjtën tendencë po shënojnë dhe çmimet në restorante. Rritja nuk është vetëm në jug, por në gjithë vendin. Sipas Monitor, Tendenca konfirmohet nga Indeksi i Çmimeve të Konsumit, që publikohet nga INSTAT, sipas të cilit ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të […]

read more

Sondazhi i BSH: Pjesa më e madhe e shqiptarëve nuk kanë mundësi të blejnë shtëpi dhe as makinë

Një pjesë e konsiderueshme e individëve shqiptarë deklarojnë se nuk kanë mundësi që të blejnë apo të ndërtojnë një shtëpi, që është në kontrast me lulëzimin që po përjeton tregu i pasurive të paluajtshme së fundmi. Banka e Shqipërisë në indeksin që ajo harton për treguesin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, një prej pyetjeve […]

read more
Pages 2 of 177