Masat anti-Covid/ Policia gjobit 1300 qytetarë gjatë fundjavës (VIDEO)

Policia njoftoi se gjatë fundjavës janë evidentuar dhe ndëshkuar me gjobë 1307 qytetarë, që nuk kanë zbatuar masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Njoftimi i plotë:  Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin […]

read more

Bien shifrat në Kosovë, vetëm 1 viktimë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Kosova ka regjistruar vetëm 1 viktimë në 24 orët e fundit nga COVID-19. Në 24 orët e fundit Kosova ka pasur edhe një rënie të ndjeshme të rasteve të reja. 267 të infektuar u regjistruan së fundmi. Ndërkohë 163 pacientë kanë fituar betejën me COVID-19. Sa i përket rasteve të reja Prishtina mban kryesimin, ndjekur […]

read more

Temperaturat deri -12 gradë në Korçë, në këto akse makinat duhet të lëvizin me zinxhirë

Ndërsa qarku i Korçës është pushtuar nga temperatura deri në minus 12 gradë celsius, edhe pse akset nacionale në këtë zonë nuk paraqesin problem për drejtuesit e mjeteve, në rrugët rurale të zonave malore nevojiten goma dimri dhe zinxhirë. Raportohet se Bashkia e Korçës është ende duke punuar në rrugën Shtyllë-Panarit, aty ku prej më […]

read more

Basha nxjerr VIDEO-n: Çfarë premtoi dhe çfarë bëri Rama për shëndetësinë

Lulzim Basha akuzoi Edi Ramën duke thënë se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Kreu i opozitës theksoi se Rama është dështim dhe se duhet të largohet. “Premtoi shëndetësi falas për të gjithë por gënjeu. Shëndetësia është në kolaps dhe shqiptarët paguajnë më shtrenjtë se çdokush në rajon! Rama është dështim. Ai […]

read more

“Gjuha Covid”, simptoma më e re e prekjes nga virusi SarsCov2

Epidemiologu britanik, Tim Spector ka treguar një simptomë të re të prekjes nga virusi vdekjeprurës i Covid-19. Shumica e lajmeve të publikuara në lidhje me shenjat e të prekurit nga SarsCov2 flasin për temperaturë të lartë, kollë dhe tështima. Megjithatë sipas shkencëtarit britanik një tjetër simptomë mund të jetë edhe skuqja e lëkurës, një dukuri […]

read more

Temperaturat – 13° C ngrijnë rrugët dhe tubacionet e ujit të pijshëm në Dibër, vështirësi në qarkullim

Acari dhe i ftohti ka mbërthyer gjithë qarkun e Dibrës. Gazetari Enver Doçi raporton për “Balkanweb” se temperaturat minus 13 gradë celcius kanë ngrirë rrugët e tubacionet e ujiit të pijshëm. Qarku i Dibrës vijon të jetë i mbërthyer nga acari i ditëve të fundit. Mbrëmjen e së dielës termometri ka zbritur deri në -13° […]

read more

Tabaku: Rama e Veliaj me projekte 3D, Basha ndërtoi 48 kopshte, shkolla e çerdhe në Tiranë

Jorida Tabaku publikoi në “Facebook” një grafik, me anë të së cilës tregon punën e kryer në krye të Bashkisë së Tiranës nga Basha. Tabaku shprehet se Basha në vitet 2011-2015 ndërtoi dhe rehabilitoi 48 kopshte, shkolla e çerdhe. Ajo shton se Rama dhe Veliaj nuk bëjnë projekte reale, por vetëm projekte 3D. Tabaku vlerëson […]

read more

PD cakton Mark Markun drejtues politik në Lezhë

Partia Demokratike ka caktuar si drejtues politikë në Lezhë, Mark Markun. Markut së fundmi PD i kishte besuar një vend mes anëtarëve të vlerësimit të kandidaturave për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit. Po ashtu, ai ka qenë dhe më herët deputet i kësaj force politike. Në Lezhë Marku do të ketë përball deputeten socialiste,Lindita […]

read more

Kosovë/ 353 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 5 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), njoftoi sot se gjatë 24 orëve të fundit 5 persona të infaktuar me COVID-19 kanë vdekur dhe janë regjistruar edhe 353 raste të reja me këtë virus. Sipas IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, […]

read more

Lista e Vetëvendosjes, këta janë kandidatët nga iniciativa e Vjosa Osmanit

Vjosa Osmani do jetë numër dy në listën e kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet e 14 shkurtit. Mirëpo, nga iniciativa e Osmanit do të garojnë edhe tetë kandidatë të tjerë, edhe pse ky numër mund të jetë më i lartë. KosovaPress mëson se përpos Osmanit, në listën e LVV nga iniciativa e […]

read more
Pages 155 of 162