Shqipëri/ 586 raste të reja me COVID-19 dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

586 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 në 24 orët e fundit ndërsa 6 persona kanë ndërruar jetë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura […]

read more

Yuri Kim në takim me Vitore Tushën: Ka përgjegjësinë e drejtimit të çështjeve të rëndësishme

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka realizuar një takim me kryetaren në detyrë të Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tushën, pak javë pasi ky institucion u bë funksional. Kim shkruan se tashmë Vitore Tusha e cila është dhe kryetare e KED ka përgjegjësinë të drejtojë Gjykatën Kushtetuese në shqyrtimin e çështjeve të rëndësishme duke nënvizuar se SHBA do […]

read more

Haradinaj i përgjigjet Vuçiç-it rreth Shqipërisë së Madhe: Mos u bëni nervoz, Kosova po kërkon atë që i takon

Kreu i AAK Ramush Haradinaj i përgjigjet presidentit serb Aleksandër Vuçiç pas replikave për Shqipërinë e Madhe. “Krijimi i “Shqipërisë së Madhe” është kërcënim për Serbinë dhe BE-në”, u shpreh Vuçiç, i cili shtoi se Haradinaj është një njeri që po lutet të jetë kryeministri i ri i Kosovës dhe se, nëse ai e arrin atë me ndihmën […]

read more

Shkretëtira e Saharasë mbulohet nga dëbora

“Çfarë po ndodh me motin në botë?”, shkruajnë mediat ndërkombëtare, duke iu referuar pamjeve që vijnë nga Saharaja. Ndryshe nga sa e kemi parë më herët shkretëtirën e Saharasë, temperaturat e ulëta kanë bërë që ajo të zbardhet nga bora. Këtë vit, Saharaja është zbardhur  nga dëbora dhe temperaturat në Arabinë Saudite kanë rënë në […]

read more

Reagimi i ambasadës franceze/ Rama: S’më ndalon askush të jap opinionin tim

Kryeministri Edi Rama nuk është tërhequr nga kritikat e tij ndaj vendeve anëtarë të Bashkimit Europian përsa i përketë shpërndarjes së vaksinës anti-Covid në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Teksa komentoi deklaratën e ambasadës franceze në Tiranë, kryeministri tha se nuk është konfliktuar me BE, por ka dhënë një mendim për atë që ai e quan […]

read more

Ministrja Denaj: Në vetëm 7 vite u shtuan 225 mijë vende të reja pune

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe Drejtoren e Tatimeve, Delina Ibrahimaj. Në fjalën e saj, ministrja Denaj është shprehur se përsa i përket ekonomisë qeveria “Rama” numëron disa arritje. Ajo tha se përpjekjet për të luftuar informalitetin kanë nisur […]

read more

Rama: Në mandatin e tretë nuk do të ketë ulje dhe as rritje taksash për biznesin

Edi Rama deklaroi se nëse qeveria e tij fiton një mandat të tretë nuk do të ketë as ulje dhe as rritje taksash për biznesin e vogël dhe të madh. Në një konferencë për mediat me temë ‘Ekonomia në fokus’, kreu i qeverisë theksoi se do të vijohet me ngritjen e hapësirave mes administratës dhe […]

read more

Meta takon gazetarët në Vlorë dhe i fut një ‘kunjë’ profesionistëve të Tiranës

Ilir Meta është takuar mëngjesin e sotëm me gazetarët e Vlorës, teksa nuk kurseu vlerësimet për ta. Meta i cilëson gazetarë kurajozë që të impresionojnë me profesionalizmin e tyre në shërbim të informimit, madje dhe shembull sipas tij, që duhet ndjekur dhe nga disa profesionistë në Tiranë. “Kush tha, që gazetaria e mirë bëhet vetëm […]

read more

Parashikimi i motit, mësoni si do të ndryshojnë temperaturat

Sipas MeteoAlb: Dita nis me kthjellime por temperatura relativisht të ulta mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë. Parashikohet që edhe pasditja të vijojë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit, vetëm në zonat përgjatë kufirit lindor kemi shfaqje të vranësirave. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat […]

read more

Eksportet ranë 9% në 2020-n; Dobët këpucët, rimëkëmben nafta e çeliku

Eksportet e mbyllën vitin 2020 me një rënie prej 9% në raport me 2019-n, duke reflektuar pasojat që dha pandemia te kompanitë që kanë kontrata shitjeje jashtë vendit, kryesisht në Itali, rajon e shtete të tjera të BE-së. Në total, eksportet në 2020-n ishin 203.2 miliardë lekë. Tkurrja ishte shumë e fortë në periudhën mars-maj, […]

read more
Pages 129 of 138