“Shefqet Ndroqi” për skandalin me sanitaren: Veprim çnjerëzor, te hetohet deri në fund

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i cili prej muajsh shërben si Covid-2, ka reaguar pas skandalit të denoncuar mbrëmjen e kaluar nga emisioni investigativ “Stop”, ku një sanitare i kishte marrë 8 milionë lekë një vajze për t’u shpëtuar të ëmën, e cila fatkeqësisht kishte ndërruar jetë. Arrestohet sanitarja që zhvati qytetaren dhe i la nënën […]

read more

Kryeministrja serbe telefonon Ramën: Hiqet testi negativ për Covid-19 për qytetarët e Shqipërisë që hyjnë në Serbi

Të gjithë qytetarët shqiptarë që do të udhëtojnë drejt Serbisë nga nesër nuk do të jenë të detyruar që të paraqesin një test negativ PCR për Covid-19. Lajmin për këtë ndryshim e ka dhënë kryeministrja serbe Ana Brnabiç përmes një telefonate me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama. Nga raportimi i mediave serbe mësohet se Brnabiç informoi kryeministrin […]

read more

Studimi i fundit/ Covid-19 mund të kthehet si ftohja e zakonshme

Që nga fillimi i pandemisë, shkencëtarët kanë supozuar se koronavirusi mund të shkojë përfundimisht në rrugën e koronavirusëve të tjerë që prekin njerëzit dhe të bashkohet me përzierjen e viruseve që shkaktojnë ftohjen e zakonshme. Një studim i botuar të martën, tregon se si mund të ndodhë kjo dhe se si vaksinimi masiv mund të […]

read more

Moti i keq/ Përmbytjet vijojnë prej gjashtë ditësh në Lezhë, 1370 ha tokë ende nën ujë

Emergjencat Civile në Prefekturën e Lezhës njoftojnë sot për situatën e përmbytjeve në të gjithë qarkun. Ndonëse shirat kanë vijuar me intensitet të mesëm gjatë natës, niveli i ujit në lumenj, e hidrovore është në rënie. Kujtojmë që përmbytjet kanë nisur që të premten e 8 janarit në gjithë qarkun. Raportohen se nën ujë janë […]

read more

CNN: Shqipëria mbetet e hapur për turistët amerikanë, s’ka nevojë për test COVID-19 apo karantinë

CNN i ka kushtuar një artikull vendeve të cilat mirëpresin sërish turistët amerikanë në këtë fillim viti 2021. E para në listë është Shqipëria, për të cilën shkruhet se mbetet e hapur për turistët amerikanë dhe s’ka nevojë për test ndaj COVID-19 apo karantinë. Gjithsesi shkruhet se është e pritshme ndonjë kontroll shëndetësor. Gjithashtu CNN […]

read more

Basha: Shqiptarët në krizë ekonomike dhe dimrin në çadra, ministrat e Ramës darka e dreka luksi si në Venezuelën e Maduros

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se shqiptarët nuk kanë marrë asnjë ndihmë përballë krizës ekonomike dhe shëndetësore. Basha thotë se ndërsa shqiptarët po kalojnë dimrin e dytë në çadra pas tërmetit, ministrat e Ramës shtrohen për shtatë palë qejfe në restorantin më të shtrenjtë në Dubai. Në mbyllje të reagimit të tij në rrjetin […]

read more

Arrestohet sanitarja që zhvati qytetaren dhe i la nënën të vdiste te Covid-2

Është arrestuar sanitarja Tire Alldervishi, që i mori qytetares 8 milionë lekë për t’i shpëtuar nënën nga koronavirusi, por që e kishte lënë të vdiste, duke mos i dhënë as ushqim. 59-vjeçarja Alldervishi është arrestuar sot nga Policia e Tiranës, pas denoncimit të bërë në emisionin investigativ “Stop”, ku rezultonte se ajo ishte prezantuar si […]

read more

Përmbytja në Shkodër, nis ndarja e ndihmave për familjet e prekura

Bashkia e Shkodrës ka publikuar informacione për situatën në zonat e përmbytura pas reshjeve intensive të ditëve të fundit. Bashkia Shkodër ka njoftuar se sipërfaqja totale e përmbytur është 1,910 hektarë. Ndërkohë ka nisur ndarja e ndihmave për disa zona të prekura si, fshati Shirq në njësinë administrative Dajç, si dhe në fshatin Obot, njësia administrative […]

read more

Papunësia në Shqipëri është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar. Të dhënat e INSTAT tregojnë se shkalla e papunësisë për personat që kanë mbaruar vetëm 8-9 vjeçaren është më e ulëta nga gjithë të tjerët, si për meshkujt ashtu dhe […]

read more

Parashikimi i motit

Sipas MeteoAlb masat ajrore verior që kanë depërtuar drejt jugut të kontinentit do të diktojnë mot me kthjellime dhe vranësira, por të ftohtë gjatë paradites. Mesdita sjellë reshje dëbore në pjesën më të madhe të zonës malore ndërsa reshje të pakta shiu do ketë pjesa tjetër e vendit. Parashikohet që edhe mbrëmja të mbetet në […]

read more
Pages 101 of 103