Nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në Tiranë (Zonat)

Ditën e nesërme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa zona në Tiranë. Përmes një njoftimi për mediat OSHEE bën me dije se ndërprerja do të bëhet në vijim të investimit për mirëmbajtjen e rrjetit. Mësohet se stakimi do të bëhet gjatë intervalit kohor 09:30-16:00. Zonat që do ketë ndërprerje të ebergjisë elektrike:  […]

read more

“Nuk do ketë takim anglisht”, përgjigjet Basha: BE e SHBA nuk do qëndrojnë indiferent

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka thënë se SHBA dhe BE nuk do të jenë kurrë indiferent për atë që ndodh në Shqipëri. Kjo ka qenë si një përgjigje e Bashës për kryeministrin Edi Rama ku ky i fundit tha se nuk do të ketë më tryezë PS-PD të ndërmjetësuar nga ndërkombëtarët. “S’kam ndërmend […]

read more

“Do të jepni dorëheqje”/ Basha: 95% e demokratëve duan që të udhëheq unë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mohuar se do të japë dorëheqjen. Në një konferencë për mediat, Basha u pyet nga gazetarët se sipas një sondazhi 80% e demokratëve nuk e duan, dhe a do të jepte dorëheqjen për të mos e përçarë partinë. Basha tha se bazuar në sondazhet që ka bërë, 95% […]

read more

Ndryshimet Kushtetuese/ Basha:T’i çojmë shërbimet te qytetarët, të zhbëjmë ndryshimet e 30 korrikut dhe vetting politikanëve

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar në një konferencë me gazetarët se Partia Demokratike sapo ka depozituar në Kuvend amendamentet kushtetuese. Kryedemokrati tha se këto amendamente synojnë kthimin e Shqipërisë në shina pasi pushteti  tashmë duhet të kthehet tek qytetarët. Në fjalën e tij, Basha sqaroi këto amendamente kanë të bëjnë me reformën […]

read more

Rama shpall “bashkëpunimin” me Elon Musk: Nxjerrim dy satelitët “Albania” me raketat e SpaceX (VIDEO)

Edi Rama postoi një video me disa pamje në iPad, duke deklaruar se në mars do të lëshohet sateliti i parë shqiptar. Më pas, sateliti i dytë do të lëshohet në qershor. Rama komunikon me një pjestar të stafit të kompanisë “SpaceX”, një prej kompanive të njeriut më të pasur të planetit, Elon Musk. Biseda  […]

read more

Mblishet Këshilli Kombëtar i Integrimit/ Tabaku: Shqipëria e papërgatitur për negociatat

Kryetarja e Këshillit Kombëtar të Integrimit, Jorida Tabaku në prani të Ambasadorit të BE, Luigi Soreca është shprehur në Këshillin Kombëtar të Integrimit, se Shqipëria ka shumë probleme që janë krijuar nga qeveria. Tabaku bëri përgjegjëse qeverinë pse Shqipëria nuk ka përmbushur kriteret për hapjen e negociatave: demokracia, mirëqenia ekonomike, të drejtat e njeriut janë […]

read more

Kritikat e BE nuk e ndalin sistemin e patronazhit/ Rama: Kartat s’kanë të dhëna sensitive!

Kryeministri Edi Rama një ditë pas publikimit të progres raportit të KE për Shqipërinë, ku përmendej edhe çështja e patronazhistëve gjatë zgjedhjeve parlamentare, tha se nuk ka parti politike që nga SHBA deri në Zelandën e Re që nuk e ka këtë sistem. Rama u shpreh krenar për patronazhistët dhe tha se pa ta, PS […]

read more

“Pa patronazhistët, ne do të ishim foltore”/ Rama: Krenar, kontributi i tyre na dha 74 mandate

Një ditë pas zbardhjes së progres-raportit të Këshillit Europian për Shqipërinë, kryeministri Edi Rama dhe ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca kanë zhvilluar një konferencë për median. Gjatë konferencës, kryeqeveritari Rama ka folur edhe për patronazhistët. I pyetur nga gazetarët nëse do të vijojë t’i përdorë në zgjedhjet e radhës, kreu i qeverisë […]

read more

Ambasadori Soreca: Shqipëria i ka përmbushur kushtet, Konferenca Ndërqeveritare duhet të mblidhet brenda këtij viti

Gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca komentoi raport-progresin e Komisionit Evropian për Shqipërinë, të prezantuar një ditë më parë. Teksa u ndal te pikat kryesore të raportit, Soreca u shpreh se Shqipëria i ka përmbushur kushtet e vendosura nga Këshilli Europian dhe duhet […]

read more

Progres-raporti i KE-së për Shqipërinë/ Rama: U rikonfirmua edhe njëherë se i kemi përmbushur të gjitha kushtet

Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca po zhvillojnë një konferencë për median lidhur me progres-raportin e KE-së, të publikuar ditën e djeshme. Kreu i qeverisë tha se KE rikonfirmoi edhe një herë se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet për nisjen e negociatave dhe se ky raport është […]

read more
Pages 1 of 231