Qëndrimi i Metës për zgjedhjet: Përmbysje demoktratike më 25 prill

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar në rrjetet sociale duke u shprehur se zgjedhjet e përgjithshme duhet të ishin mbajtur me kohë. Ai beson te rotacioni politik në këto zgjedhje dhe thekson se përmbysja demokratike do të vijë më 25 prill. “Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë. PËRMBYSJE DEMOKRATIKE më 25 PRILL 2021”, […]

read more

Mbi 100 milionë të prekur nga COVID në mbarë botën, SHBA më e prekura

Ka shkuar në mbi 100 milion numri i të prekurve nga koronavirusi në mbarë botën. SHBA-të janë vendi më i prekur në botë sa i takon pandemisë së koronavirusit, ku në 24 orët e fundit janë regjistruar 170.883 raste të reja dhe 414.083. Kujtojmë se pas Amerikës, ku ka në total 43,763,906 raste, vendin e […]

read more

Parlamenti kap fundin/ 94 deputetë votojnë pro pa e ditur çfarë votuan

Kuvendi i Shqipërisë kapi një tjetër rekord degradimi në historinë e zhbërjes së parlamentarizmit, me seancën e kësaj të hëne. 94 deputetë, nga Partia Socialiste dhe disa të tjerë nga ajo që vetëquhet në mënyrë qesharake si “opozita parlamentare” votuan symbyllur për një marrëveshje, ku nuk e dinin se çfarë ishte shkruar. Akti nuk ka […]

read more

Betimi i Biden/ SHBA në ankth për protestat e dhunshme në 20 Janar (FOTO)

Rreth e qark Amerikës, funksionarët më të lartë kanë organizuar forcat e policisë dhe të ushtrisë në pritje të protestave të dhunshme që mund të shpërthejnë në 20 Janar. Në këtë ditë të shënuar për historinë amerikane, frika e demostratave të dhunshme nga mbështetësit e presidentit në largim Donald Trump ka pushtuar vendin, i cili […]

read more

Kontradikta/ Më shumë të infektuar me covid, më pak pacientë në spitale

Në spitalet covid bie në sy ulja e numrit të të shtruarve që kanë nëvojë për trajtim. Në pamje të parë, shifrat janë optimiste. Këtë të shtunë Ministria e Shëndetësisë raportoi për vetëm 296 pacientë. Numri është më i ulët se në fillim të dhjetorit, kur kapacitetet ishin në maksimum me mbi 500 të shtruar. […]

read more

Video/ Çfarë tha Rama për vaksinën që nxiti ptotestën e Francës

Mardhëniet e mira me Parisin nuk mund të jenë zgjatim i përjetshëm i atleteve Adidas dhuratë për Emanyel Makronin. Presidenti Francez e nxori një vit e ca më parë bllof ramën kur poloi se nuk ishte faji i vendit të tij që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë, por këtë nuk e donin gati gjysma […]

read more

Akullorja rezulton pozitiv me koronavirus

Zyrtarët norvegjezë po rishikojnë rekomandimet e tyre për të gjithë ata persona që marrin vaksinën anti-COVID. Agjencia Norvegjeze e Barnave raportoi se shumë persona të moshuar që morën një dozë të vaksinës humbën jetën pas efekteve anësore. Në total 23 qytetarë kanë humbur jetën pasi morën vaksinën e Pfizer. Të gjitha rastet u shënuan tek pacientë në […]

read more

Ambasadori amerikan në Kosovë kujton masakrën e Reçakut: Jemi të përkushtuar për të garantuar drejtësi për familjet e viktimave

Ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett, ka thënë të premten se bashkë me Kosovën nderon kujtimin për viktimat e Masakrës së Reçakut, e cila ka ndodhur 22 vjet më parë. Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ambasadori Kosnett ka thënë se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë të përkushtuara për të garantuar drejtësi për […]

read more

Firmoset koalicioni/ Albin Kurti kryeministër, Vjosa Osmani presidente

Fiks një muaj para datës së zgjedhjeve të parakoheshme në Kosovë, Vetvendosja dhe lista e re e Vjosa Osmani kanë nënshkruar një marëveshje për të dalë me një koalicion të përbashkët. Por ky fuzion që tashmë ishte bërë fakt, duket se do të shkojë më larg sesa gara elektorale e 14 shkurtit. Mes dy politikanëve […]

read more

Zgjerohet hendeku me BE/ Nervozizëm në Tiranë për mesazhet e presidencës portugeze

Me dështimin që pësoi në dhjetor të vitit 2020 për hapjen e negociatave, qeveria e Edi Ramës numëroi për të shtatën herë një JO nga Bashkimi Europian. Kur pati presidencën e BE-së, Gjermania dha sinjale se ekzistonte i gjithë vullneti i mirë për hapjen e negociatave, por vendi ynë nuk ia doli të kishte në […]

read more
Pages 9 of 9
  • 1
  • 8
  • 9