Presidenti ” Nacional”Rtv dhe partisë “Alenca Nacionale”Z. Flamur Bucpapaj.

Presidenti ” Nacional”Rtv dhe partisë “Alenca Nacionale”Z. Flamur Bucpapaj. Përshëndet hapjen e negociateve me Bashkimin Evropian.Ëndrra jonë e dhjetorit 90 ka qenë “E duam Shqiperinè si gjithe Europa” ndonese me vonesë për shkak te politikes staliniste korrupsionit zgjedhjeve jo të ndershme. Por dhe për shkak te revolucionit komunist 97 -tës . Rikthimi socializmit dhe partise […]

read more

Flamur Buçpapaj: Studim rreth romanit ‘’DOKTORRESHA’’

Kur një komb fle gjumë dhe duron diktaturat është komb në zhdukje Enea Cenko Avokat dhe studius Unë që kam lexuar krejt veprat e zotit Flamur, romanin tjetër ‘’Martesa e dytë’’.vëllimin me tregime ‘’Shirita’’,Dramat për kukulla dhe librat studimorë në fushën arkeologjisë dhe hidrologjisë dhe Historia e formimit të alpeve etj. Kam qënë gjithmonë i […]

read more

“Doktoresha”

Te nderuar degjues dhe shikues te rtv nacional Sot doli ne qarkullim romani Doktoresha Te autorit Flamur Bucpapaj. Romani trajton vuajtjen e intektualeve Shqiptar nen regjimin komunist te Enver Hoxhes. Sakrifica qe ben intelektualet Shqiptar per te sjell lirin dhe demokracine. Eshte sublime prandaj duhet ti nderojm dhe ti kujtojm ato. Nga neser ne te […]

read more

Historia e formimit hidrologjia e alpeve lumi Valbona/shkruar nga Z. Flamur Bucpapaj

Blloqet  e maleve te  Jezerces dhe  Kollates  që kufizojnë luginen e Valbones  ndertohen  tersisht  nga gelqerorë te mesozoit  ,Kanë strukturë  bllokore  dhe qarkohen prej thyrjesh  të fuqishme tektonike normale   Rrilljevi i tyre është nga  më të ashperit  dhe më të lartat  ealpeve shqiptare ,me kreshta të  mprehta  piramidale rrepire që  zbresin vertikalisht disa qindra metra […]

read more

Topologjia e Alpeve Shqiptare Lugina e Valbones Hidrologjia/Shkruar nga Z.Flamur Buçpapaj

Topologjia  e Alpeve Shqiptare  Lugina e Valbones Hidrologjia     Lugina e Valbones  shtrihet pothuajse  në qendër  të alpeve lindore,midis bllokut  të  Jezerces ,Kollates  e vargmalit  Qypi  gracit –Rupe  në  veri  e verilindje Dhe vargut malor  Maja Boshit –Maja hekurave në Jug dhe Juglindje Shpatet  e lugines se Valbones  në skktorine mesëm  ngrihen në asimetri  […]

read more

KRISHTERIMI [KATOLICIZMI]. FE MARTIRE. DHE NDIHEMSË NË KOMBFORMIMIN TONË ILIRO –SHQIPTAR

Ne  si iliro-shqiptar, shum pak në histori kemi qënë të lirë dhe të pamvarur  Kemi rënë pre e lehtë e perandorive duke mos ngrit kokë për shum shekuj  Dhe duke shkuar në kufinjt e asimilimit Dhe jemi ringjallur përseri….Por jam kunder propagandes se ne kemi luftuar me pushtuesit..dhe se ata I kemi vrarë me qindra […]

read more

KUSH ËSHTË DR. MUJË BUÇPAPAJ

Dr. Mujë Buçpapaj lindi në Tropojë, Shqipëri (1962). Është diplomuar në degën Gjuhë dhe Letërsi Shqipe, Universiteti i Tiranës (1986). Në vitet 1991-1992 ka studiuar për skenar të filmit artistik pranë Kinostudios “Shqipëria e Re“, Tiranë, sot “Albafilmi“, është doktor i shkencave letrare. Ka kryer edhe shumë kualifikime të tjera të spektrit të kulturës në […]

read more

Njeriu antikomunist Mehmet Bubrrec Bucpapaj

38 vjet nga vdekja e Mehmet Bubrrec Bucpapaj.Njeriu i parè qe u be korrspodent i gazetes Bashkimi nga Tropoja.Njeriu i pare nga Tropoja qe u shkollua ne Itali per altileri dhe zhenjo ..Njeriu qe solli mallrat italiane ne Tropoje duke zhvilluar tregti te ndershme..Po ashtu se bashku me vllezrit iu bashkua luftes per clirim…Por pas […]

read more

Perkujtimore Martiret E Shkodres 2 Prill 1990

Interviste Me Flamur Buçpapaj, ish-Drejtues i Lëvizjes Studentore ne Universitetin e Shkodres.  Lëvizja studentore në Shkodër pati individualitetin e saj, dritën e saj.Në këtë qytet trashëgimia nga perendoria komuniste ishte e papërfillshme, por ishte shumë e egër shtypja që vinte ditë dhe natë nga regjimi. Ai kishte frikë dhe tmerr nga Shkodra e Gjergj Fishtës dhe Martin […]

read more

Presidenti i “Nacional” Media Flamur Bucpapaj

Presidenti i “Nacional” Media Flamur Bucpapaj .Uron sot 14 vjetorin e pavarsisè se Kosoves.Ditè kjo mbarkombetare per gjithè shqiptaret Zoti i bekoftè shqiptaret Sè bashku ne BE dhe Nato.Dhe Kosova anetare okb-sè

read more
Pages 2 of 9