PD i përgjigjet ftesës së Ramës për zgjedhjen e Presidentit: Largon vëmendjen me manipulime

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së sotme të kryeministrit Edi Rama se dora e mazhorancës do të jetë e shtrirë për bashkëpunim dhe për zgjedhjen e presidentit të ri. Ne deklaratën e saj për mediat PD e akuzon kryeministrin si autori kryesor i masakrës elektorale dhe tjetërsimit të vullnetit të shqiptarëve. Ndër të tjera në […]

read more

Kosova pritet të marrë mbi 4 mijë vaksina Pfizer

Kosova pritet të pranojë të martën 4,680 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë zyrtarë për media të Ministrisë së Shëndetësisë. “Kjo është pjesë nga kontigjenca prej 95,000 dozave që Bashkimi Evropian i ka ndarë për Kosovën në kuadër të ndihmës në vaksinim kundër COVID-19 për shtetet e Ballkanit Perëndimor”, thonë nga […]

read more

Sa pagoi Kosova për avokatët e krerëve të UÇK-së në Hagë, zbulohet shifra marramendëse

Kosova ka paguar për gjashtë muaj rreth 1.6 milionë euro për mbrojtjen e krerëve të UÇK-së në Hagë. Të dhënat për pagesën e mbrojtjes së tyre deri më tani konsideroheshin si konfidenciale, por ndalesa e deritanishme ishte konsideruar si kundërkushtetuese dhe kundërligjore. Një milion e 578 mijë e 857 euro e 35 centë euro i […]

read more

Garancia nga një shtet i tretë apo ndonjë institucion ndërkombëtar, si mund të lirohen me kusht krerët e UÇK-së

Një shtet i tretë apo ndonjë institucion ndërkombëtar mund të ofrojë garanci që ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe të akuzuarit tjerë në Hagë të kthehen në shtëpi për t’u mbrojtur në liri. Nëse kjo ndodh, Specialja e ka detyrim që për tri ditë të marrë vendim për ta liruar apo jo të akuzuarin. Gjykata […]

read more

Kujt i japin mandat Rama e Kryemadhi/ Të dy kanë fituar mandate në Vlorë e Durrës, Fier dhe Tiranë

Lëvizja Socialiste për Integrim, e njohur si një forcë politike me në fokus rininë, duhet të marrë një vendim të rëndësishëm për deputetët e ardhshëm, që do të ulen në parlament. Gjithçka është në dorën e kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhit, e cila kandidoi në tre qarqe Tiranë, Fier dhe Elbasan, por duhet të zgjedhë […]

read more

Rama jep lajmin: 208 mijë vaksina mbërrijnë sot në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se ditën e sotme në Shqipëri do të mbërrijnë 208 mijë vaksina të tjera. Në postimin e tij në “Facebook”, Rama nuk ka treguar se nga cilat kompani janë siguruar këto vaksina. “208 mijë vaksina zbresin pas pak orësh në Rinas”,-shkruan Rama. Mbrëmjen e djeshme në aeroportin “Nënë Tereza” mbërritën […]

read more

Hyjnë sot në fuqi masat e reja kufizuese/ Deri në çfarë ore lejohet qarkullimi

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve ditën e djeshme bënë me dije vendimet e fundit sa i përket lehtësimit të masave anti-Covid në vend. Vendimet: Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur zgjatjen e orës së qarkullimit të qytetarëve deri në orën 22:00 të mbrëmjes, duke filluar nga dita […]

read more

Ndarja nga jeta e Bashkim Finos/ Meta: Na ka tronditur të gjithëve, dhembje e madhe

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas ndarjes nga jeta të deputetit socialist Bashkim Fino. Fino u nda nga jeta pasi humbi betejën me Covid-19. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, Meta shkruan se ndarja nga jeta e papritur e mikut, kolegut dhe kryeministrit të vitit të vështirë 1997 i ka lënë të gjithë pa […]

read more

Presidenti Nacional media Z. Flamur Bucpapaj pershendet 30 vjetorin e maredhenieve diplomatike

Presidenti “Nacional ” media Flamur Bucpapaj pershendet 30 vjetorin e vendosjes marredhenieve diplomatike me Shba-në. Me 15 Mars 1991 u rivendosen marrèdheniet diplomatike…Ambasada Amerikane u hap me 1 Tetor 1991 Ambasadori i parè ishte Ryerson…Gjithashtu pershendesim rikthimin e saj si fuqi boterore. Zoti bekofte Ameriken dhe demokracine e saj.

read more

Shqipëria bën marrëveshje me SHBA-në për gazin e lëngshëm, Yuri Kim: Memorandumi i sotëm dhe nënshkrimi i tij është i jashtëzakonshëm

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, ka folur pas marrëveshjes të arritur mes vendit tonë dhe SHBA-ve, për gazin e lëngshëm. Yuri Kim theksoi se nënshkrimi i memorandumit është një akt i jashtëzakonshëm. Ajo shton se Shqipëria ka bërë përparim shumë të madh në 30 vjet demokraci. “Dua të përgëzoj ministren Balluku dhe të […]

read more
Pages 1 of 3