Zgjedhjet në Kosovë, Isa Mustafa jashtë listës së kandidatëve për deputetë

LDK ka publikuar listën për zgjedhjet në Kosovë dhe në 110 emrat e renditur, asnjë prej tyre nuk është Isa Mustafa. Kandidati për kryeministër, Avdullah Hoti do kryesojë listën, kurse Behgjet Pacolli i cili është në një listë të përbashkët me të është vendosur i pesti. Nga ana tjetër pas Hotit janë Shala, Hykmete Bajrami […]

read more

Veseli në Hagë, Enver Hoxhaj i prin listës së PDK-së për zgjedhjet e 14 shkurtit

PDK ka publikuar listën me 100 emra kandidatë për zgjedhjet e Kosovës fill pasi një veprim të tillë e bëri Vetëvendosja. Në këto zgjedhje PDK nuk do të ketë as Veselin dhe as Thaçin, ndërkohë që listën e kryeson kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj.Në listë janë edhe emër të njohur si Ganimete Musliu, Rashit Çalaj, […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë, lista kandidatëve të Vetëvendosjes për deputetë

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku në dhjetëshen e parë janë pesë burra e pesë gra. LVV ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputet që do të marrin pjesë në këtë garë. 1 Albin Kurti 2 Vjosa Osmani Sadriu 3 Glauk Konjufca 4 Vasfije […]

read more

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike (VIDEO)

Më 20 janar, Joe Biden do të betohet që  për katër vjet të jetë President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ndërkohë 78 vjeçari ka kompletuar ekipet e qeverisjes së tij. Në krye të Departamentit të  shtetit që është Ministria e jashtme amerikane ai ka vendosur tre top diplomat. Secili  në mënyrën e tij kanë […]

read more

Hoti: Sot kemi miratuar 222 milionë euro për bizneset dhe familjet

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti bën me dije se sot është miratuar një tjetër paketë ndihmëse në funksion të Rimëkëmbjes ekonomike prej 222 milionë eurosh. Kjo ndihmë ishte paralamëruar më parë, por Hoti thotë se sot u miratua dhe paratë shkojnë tek bizneset dhe familjet, komunat, arsim e shëndetësi. Kryesisht kjo paketë do […]

read more

Lehtësohet lëvizja në Kosovë, qeveria miraton masat e reja antiCovid

Qeveria e Kosovës ka aprovuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për ndryshimin e masave për mbrojtje nga COVID-19. Përmes një njoftimi për mediat, qeveria ka njoftuar se pas paralajmërimit të një dite më parë sot është vendosur ndryshimi i orës policore nga ora 20:00 sa është tani, deri në orën 21:00 ose 22:00, kjo do […]

read more

Ambasadori amerikan në Kosovë kujton masakrën e Reçakut: Jemi të përkushtuar për të garantuar drejtësi për familjet e viktimave

Ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett, ka thënë të premten se bashkë me Kosovën nderon kujtimin për viktimat e Masakrës së Reçakut, e cila ka ndodhur 22 vjet më parë. Përmes një postimi në rrjetin social, Twitter, ambasadori Kosnett ka thënë se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë të përkushtuara për të garantuar drejtësi për […]

read more

Firmoset koalicioni/ Albin Kurti kryeministër, Vjosa Osmani presidente

Fiks një muaj para datës së zgjedhjeve të parakoheshme në Kosovë, Vetvendosja dhe lista e re e Vjosa Osmani kanë nënshkruar një marëveshje për të dalë me një koalicion të përbashkët. Por ky fuzion që tashmë ishte bërë fakt, duket se do të shkojë më larg sesa gara elektorale e 14 shkurtit. Mes dy politikanëve […]

read more

Kurti për vërshimet: Shiu nxorri në pah dështimet e keqqeverisjes 20 vjeçare

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se është alarmuese situata në të cilën gjendet Kosova pas reshjeve të mëdha dhe vërshimeve që pasuan. Kurti thotë se me keqardhje e mësoi se edhe shtëpia muze e nënës Ferdonije Qerkezi është dëmtuar nga vërshimet, që kanë prekur gjithë Gjakovën. Gjilani, Drenasi, Ferizaji, Fushë-Kosova, Vushtrria, Klina, […]

read more

Përgatitjet për zgjedhje, Daka takon drejtues të policisë dhe AUV-it

  Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka zhvilluar një takim me ushtruesin e detyrës së drejtorit të policisë, Samedin Mehmeti dhe u.d Kryeshefit të Agjencionit të Ushqimit dhe Veterinës, Naser Krasniqi në kuadër të përgatitijeve për organizimin e zgjedhjeve të 14 shkurtit. Në emër të KQZ-së, Daka çmoi lartë angazhimin e Policisë […]

read more
Pages 51 of 52