Firmoset koalicioni/ Albin Kurti kryeministër, Vjosa Osmani presidente

Fiks një muaj para datës së zgjedhjeve të parakoheshme në Kosovë, Vetvendosja dhe lista e re e Vjosa Osmani kanë nënshkruar një marëveshje për të dalë me një koalicion të përbashkët. Por ky fuzion që tashmë ishte bërë fakt, duket se do të shkojë më larg sesa gara elektorale e 14 shkurtit. Mes dy politikanëve […]

read more

Kurti për vërshimet: Shiu nxorri në pah dështimet e keqqeverisjes 20 vjeçare

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se është alarmuese situata në të cilën gjendet Kosova pas reshjeve të mëdha dhe vërshimeve që pasuan. Kurti thotë se me keqardhje e mësoi se edhe shtëpia muze e nënës Ferdonije Qerkezi është dëmtuar nga vërshimet, që kanë prekur gjithë Gjakovën. Gjilani, Drenasi, Ferizaji, Fushë-Kosova, Vushtrria, Klina, […]

read more

Përgatitjet për zgjedhje, Daka takon drejtues të policisë dhe AUV-it

  Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka zhvilluar një takim me ushtruesin e detyrës së drejtorit të policisë, Samedin Mehmeti dhe u.d Kryeshefit të Agjencionit të Ushqimit dhe Veterinës, Naser Krasniqi në kuadër të përgatitijeve për organizimin e zgjedhjeve të 14 shkurtit. Në emër të KQZ-së, Daka çmoi lartë angazhimin e Policisë […]

read more

Osmani kërkon nga Komisioni Evropian ndihmë për t’i bindur shtetet e BE-së për liberalizimin e vizave

Ushtruesja e detyres së presidentes Vjosa Osmani ka zhvilluar një takim me Komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian Oliver Varheyli. Osmani ka kërkuar nga Komisioni Evropian ndihmë për t’i bindur shtetet anëtare të BE-së për liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Ushtruesja e detyrës së postit të presidentit ka theksuar se Kosova […]

read more
Pages 47 of 47