Kurti konfirmon, Kosova po zhvillon negociata të reja për çështjen e targave

Kosova po negocion me Bashkimin Europian për një zgjidhje për çështjen e targave. Këtë e konfirmoi vetë kryeministri Albin Kurti, gjatë një vizite zyrtare në Estoni. Në konferencë me homologen Kaja Kallas, kreu i qeverisë së Prishtinës nënvizoi se gjatë ditëve në vijim do të mësohet dhe ecuria e këtyre bisedimeve me Beogradin. Ato po […]

read more

Çështja e targave, Kurti: Qasja e Beogradit ka qenë mjaft destruktive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të premten se zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, është në komunikim të vazhdueshëm me Brukselin për ta zgjidhur çështjen e targave. Sipas tij, në ditët në vijim do të shihet nëse do të kenë sukses negociatat e reja. Ai i ka bërë këto deklarata në Estoni, në një […]

read more

Lista Serbe kthehet në Kuvend: Që të pengonim Kurtin të ndryshonte Kushtetutën

Lista Serbe ka dalë me një sqarim pse nëntë deputetë të rinj të kësaj partie u betuan sot në Kuvendin e Kosovës. Duke zëvendësuar kështu deputetët e dorëhequr ditë më parë. Në sqarimin e tyre, Lista Serbe ka theksuar se: “Vendimi i sotëm strategjik ka penguar drejtpërdrejt realizimin e planit të Albin Kurtit dhe serbëve […]

read more

Lista Serbe nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet në veri të Kosovës

Lista Serbe – e vlerësuar si partia kryesore e serbëve në Kosovë – tha se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e shpallura për katër komunat e banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës. Njoftimi vjen një ditë pasi presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, caktoi 18 dhjetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve […]

read more

Intervista ne DW: Perëndimi gabon nëse tani i kthen shpinën Kosovës

“Perëndimi do të tregohej shumë i pandreqshëm nëse nuk do të vepronte me energji tani për të arritur një paqe të përhershme në rajon”, – thotë për DW, Konrad Clewing. Ai është ekspert i Ballkanit në Institutin Leibniz për Studimet e Evropës Lindore dhe Juglindore në Regensburg. Deutsche Welle: Zoti Clewing, disa ditë më parë u publikuan […]

read more

Intervista/Kurti: S’i jap dot serbëve më shumë të drejta se Athisari

Dialogu Kosovë-Serbi s’ecën përpara pa njohjen reciproke tha Albin Kurti në një intervistë për Deutsche Welle-n. Sipas tij situata aktuale në Veri nxitet nga Beogradi për të mbuluar refuzimin e propozimit franko-gjerman. DW: Z.Kurti, cila është agjenda juaj gjatë kësaj vizite në Paris? Albin Kurti: Dje u takova me Presidentin Macron. U prita prej tij në Pallatin […]

read more

Krasniqi: PDK e gatshme ta udhëheqë vendin nëse Kurti jep dorëheqje

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka theksuar se plani franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi i publikuar ditë më parë nuk mund të jetë i vërtetë. Ai thotë se nuk e kupton pse ky plan është bërë publik në këtë kohë, por që thotë se spekulime e taktizime të kësaj natyre ka pasur […]

read more

Bie dëbora e parë në Kosovë (FOTO)

Sot në Kosovë kanë rënë shtresat e para të borës. Vendi i parë i zbardhur është Brodi dhe Brezovica. Në të gjithë rajonin dhe Europën temperaturat kanë shënuar ulje të ndjeshme. Ky trend me mot të paqëndrueshëm dhe temperatura të ulëta pritet të vijojë edhe në javët e ardhshme.  

read more

Aksident i frikshëm në Prishtinë, 8 të plagosur

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prishtinë ku janë plagosur tetë persona. Në aksident janë përfshirë dy automjete që janë shkatërruar pothuajse totalisht. Policia bën të ditur se të gjithë personat e lënduar janë transportuar me urgjencë në spital, për të marrë ndihmën e duhur mjekësore. “Rreth orës 02:00 është pranuar […]

read more

Aleksandër Vuçiç: “Kurti ka mbështetjen e Gjermanisë dhe Britanisë”

Ndrsa në Prishtinëë kundështarët e tij e akuzojnë Albin Kurtin se po e prish Kosovën me ndërkombëtarët, në Beograd mendojnë ndryshe. Sipas Presidenti të Serbisë: “Kurti ka mbrojtjen e vendeve të forta. Aleksandër Vuçiç, ka thënë nga Parisi, -pas takimeve  me përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, dhe të dërguarin […]

read more
Pages 3 of 62