Dialogu me Kosovën, zbardhet takimi i Vuçiç me zyrtarin e lartë amerikan

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, pas një takimi me këshilltarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet në Beograd, tha se pret që SHBA-ja të inkurajojë Kosovën që “të përmbushë obligimet e saj në përputhje me marrëveshjet e nënshkruara”. “Shpreha pritjen që SHBA-ja të njohë përpjekjet e vendit tonë në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit […]

read more

Kosova pa viza/ Miratohet marrëveshja për liberalizimin

Komiteti i Parlamentit Europian për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE) sot ka votuar pro liberalizimit të vizave. Mësohet se 48 eurodeputeë kanë  votuar pro, 7 kundër dhe 3 kanë abstenuar. Tani, pritet që parlamenti i PE të votojë për këtë çështje, që tashmë është dëshmuar pro heqjes së vizave edhe më herët. […]

read more

Qeveria e Kosovës: Nuk përjashtojmë asnjë serb që të aplikojë në policinë tonë

Qeveria e Kosovës tha se nuk synon të përjashtojë asnjë serb që dëshiron të aplikojë për në Policinë e Kosovës, e që i plotëson kriteret e parapara. Në fillim të janarit, Policia e Kosovës hapi konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj nga komunitetet joshumicë për të mbushur vendet bosh që janë në Drejtorinë Rajonale […]

read more

Gjermania shqyrton kërkesën e Kosovës për pasaporta të skaduara

Qeveria Federale e Gjermanisë është duke shqyrtuar kërkesën e bërë nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, për të lejuar qarkullimin e shtetasve kosovarë me pasaporta të skaduara. Sveçla e bëri këtë kërkesë për Gjermaninë më 6 janar, pasi Kosova tash e sa muaj ka telashe me sigurimin e materialit të nevojshëm […]

read more

Tensionet në Kosovë, takim trepalësh SHBA-NATO-BE

I dërguar i BE për dialogun, Miroslav Lajçak, zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO, Gjeneral Mireca Geoana dhe i dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar zhvilluan një takim trepalësh në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Kosovë, ku tensionet e muajit të kaluar arritën kulmin me bllokimin e rrugëve nga ana e […]

read more

Situata në veri, reagon Vuçiç: KFOR-i ka refuzuar kërkesën tonë për kthimin e trupave në Kosovë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se KFOR-i ka refuzuar kërkesën e Serbisë për dërgimin e forcave serbe të sigurisë në Kosovë. Në mesin e dhjetorit, autoritetet në Serbi i dërguan zyrës së misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, një kërkesë për dërgimin e deri në 1.000 pjesëtarëve të ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë. Në […]

read more

Këshilltari i lartë i DASH: Duhen vendime të vështira nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë

Në një intervistë për shërbimin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës, këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Schollet foli për prishmëritë gjatë vizitës që do të bëjë së shpejti në Serbi, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut. Zëri i Amerikës: A mund të na thoni fillimisht se çfarë shpresoni të arrini gjatë vizitës tuaj në […]

read more

Albin Kurti flet për “Zërin e Amerikës”: Gjuha e propozimit “franko – gjerman” i jep qëndrueshmëri marrëveshjes së mundshme me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i tha Zërit të Amerikës se propozimi evropian për një marrëveshje me Serbinë përfshinë koncepte universale që e bëjnë marrëveshjen të qëndrueshme, por që sipas tij, Beogradi nuk ka dhënë shenja se është i gatshëm ta pranojë. Ai rithekson se marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, është e […]

read more

Ambasada e SHBA në Prishtinë “sqaron” pozicionin e saj: Pavarësia e Kosovës është fakt

Ambasada amerikane në Prishtinë tha se qëllimi i Shteteve të Bashkuara është që të mbështesë Kosovën që të bëhet pjesë e strukturave evropiane dhe euroatlantike, duke theksuar se “pavarësia e Kosovës është fakt”. Ky reagim në Twitter vjen pas një lajmi se llogaria e Ambasadës amerikane në këtë rrjet social kishte “pëlqyer” një postim të […]

read more

Largohen kamionët në veri të Kosovës

KFOR-i, sot rreth orës 12:00 nisi largimin e dy kamionëve të bllokuar që ishin pjesë e barrikadave në veri, përtej fshatit Grabovc, komuna e Zveçanit, përkatësisht te vendi i quajtur “Përroi i Zhazhës”. Dhjetëra automjete të rënda të KFOR-it larguan dy kamionët, shkruan KosovaPress. Kështu, shumë shpejt do të hapet rruga alternative që lidh fshatin […]

read more
Pages 2 of 73