Ministri i Shëndetësisë në Kosovë tregon se ku do të vaksinohen qytetarët

Ndonëse në Kosovë ende nuk kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët. Sipas ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, QKFM-të, spitalet, por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj ka deklaruar se shumica e profesionistëve shëndetësorë që do […]

read more

COVID-19 në Kosovë/ 294 të infektuar dhe 9 të vdekur gjatë 24 orëve të fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të martën se nga sëmundja COVID-19 kanë vdekur edhe 9 persona. Dy viktima janë shënuar në Prishtinë dhe nga një në Drenas, Gjakovë, Kamenicë, Mitrovicë, Prizren, Suharekë dhe Vushtrri. Bazuar në raportin ditor të IKSHPK-së janë testuar edhe 1.729 mostra të dyshuara, prej të cilave 294 kanë […]

read more

Haradinaj i përgjigjet Vuçiç-it rreth Shqipërisë së Madhe: Mos u bëni nervoz, Kosova po kërkon atë që i takon

Kreu i AAK Ramush Haradinaj i përgjigjet presidentit serb Aleksandër Vuçiç pas replikave për Shqipërinë e Madhe. “Krijimi i “Shqipërisë së Madhe” është kërcënim për Serbinë dhe BE-në”, u shpreh Vuçiç, i cili shtoi se Haradinaj është një njeri që po lutet të jetë kryeministri i ri i Kosovës dhe se, nëse ai e arrin atë me ndihmën […]

read more

Kosovë/ 353 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 5 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), njoftoi sot se gjatë 24 orëve të fundit 5 persona të infaktuar me COVID-19 kanë vdekur dhe janë regjistruar edhe 353 raste të reja me këtë virus. Sipas IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, […]

read more

Lista e Vetëvendosjes, këta janë kandidatët nga iniciativa e Vjosa Osmanit

Vjosa Osmani do jetë numër dy në listën e kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet e 14 shkurtit. Mirëpo, nga iniciativa e Osmanit do të garojnë edhe tetë kandidatë të tjerë, edhe pse ky numër mund të jetë më i lartë. KosovaPress mëson se përpos Osmanit, në listën e LVV nga iniciativa e […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë, Isa Mustafa jashtë listës së kandidatëve për deputetë

LDK ka publikuar listën për zgjedhjet në Kosovë dhe në 110 emrat e renditur, asnjë prej tyre nuk është Isa Mustafa. Kandidati për kryeministër, Avdullah Hoti do kryesojë listën, kurse Behgjet Pacolli i cili është në një listë të përbashkët me të është vendosur i pesti. Nga ana tjetër pas Hotit janë Shala, Hykmete Bajrami […]

read more

Veseli në Hagë, Enver Hoxhaj i prin listës së PDK-së për zgjedhjet e 14 shkurtit

PDK ka publikuar listën me 100 emra kandidatë për zgjedhjet e Kosovës fill pasi një veprim të tillë e bëri Vetëvendosja. Në këto zgjedhje PDK nuk do të ketë as Veselin dhe as Thaçin, ndërkohë që listën e kryeson kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj.Në listë janë edhe emër të njohur si Ganimete Musliu, Rashit Çalaj, […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë, lista kandidatëve të Vetëvendosjes për deputetë

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku në dhjetëshen e parë janë pesë burra e pesë gra. LVV ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputet që do të marrin pjesë në këtë garë. 1 Albin Kurti 2 Vjosa Osmani Sadriu 3 Glauk Konjufca 4 Vasfije […]

read more

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike (VIDEO)

Më 20 janar, Joe Biden do të betohet që  për katër vjet të jetë President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ndërkohë 78 vjeçari ka kompletuar ekipet e qeverisjes së tij. Në krye të Departamentit të  shtetit që është Ministria e jashtme amerikane ai ka vendosur tre top diplomat. Secili  në mënyrën e tij kanë […]

read more

Hoti: Sot kemi miratuar 222 milionë euro për bizneset dhe familjet

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti bën me dije se sot është miratuar një tjetër paketë ndihmëse në funksion të Rimëkëmbjes ekonomike prej 222 milionë eurosh. Kjo ndihmë ishte paralamëruar më parë, por Hoti thotë se sot u miratua dhe paratë shkojnë tek bizneset dhe familjet, komunat, arsim e shëndetësi. Kryesisht kjo paketë do […]

read more
Pages 13 of 14