Kulisat/ Pse po pengohet Albin Kurti të kandidojë për deputet

Asnjë surprizë nuk vjen nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Kosovë. Zyrtarisht Albin Kurti nuk mund të kandidojë në zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit për një ulëse në Kuvend. KQZ verifikoi listën e dërguar të kandidatëve për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje dhe iu përmbajt vendimit të Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilës çdo person që […]

read more

Albin Kurti përjashtohet nga gara e zgjedhjeve të 14 shkurtit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë. Ai do të hiqet nga lista e kandidatëve të LVV-së, kanë bërë të ditur burime të Express brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kurti është dënuar në janar të vitit 2018 për dy vepra […]

read more

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë tregon se ku do të vaksinohen qytetarët

Ndonëse në Kosovë ende nuk kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët. Sipas ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, QKFM-të, spitalet, por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj ka deklaruar se shumica e profesionistëve shëndetësorë që do […]

read more

COVID-19 në Kosovë/ 294 të infektuar dhe 9 të vdekur gjatë 24 orëve të fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të martën se nga sëmundja COVID-19 kanë vdekur edhe 9 persona. Dy viktima janë shënuar në Prishtinë dhe nga një në Drenas, Gjakovë, Kamenicë, Mitrovicë, Prizren, Suharekë dhe Vushtrri. Bazuar në raportin ditor të IKSHPK-së janë testuar edhe 1.729 mostra të dyshuara, prej të cilave 294 kanë […]

read more

Haradinaj i përgjigjet Vuçiç-it rreth Shqipërisë së Madhe: Mos u bëni nervoz, Kosova po kërkon atë që i takon

Kreu i AAK Ramush Haradinaj i përgjigjet presidentit serb Aleksandër Vuçiç pas replikave për Shqipërinë e Madhe. “Krijimi i “Shqipërisë së Madhe” është kërcënim për Serbinë dhe BE-në”, u shpreh Vuçiç, i cili shtoi se Haradinaj është një njeri që po lutet të jetë kryeministri i ri i Kosovës dhe se, nëse ai e arrin atë me ndihmën […]

read more

Kosovë/ 353 raste të reja në 24 orët e fundit dhe 5 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), njoftoi sot se gjatë 24 orëve të fundit 5 persona të infaktuar me COVID-19 kanë vdekur dhe janë regjistruar edhe 353 raste të reja me këtë virus. Sipas IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, […]

read more

Lista e Vetëvendosjes, këta janë kandidatët nga iniciativa e Vjosa Osmanit

Vjosa Osmani do jetë numër dy në listën e kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje për zgjedhjet e 14 shkurtit. Mirëpo, nga iniciativa e Osmanit do të garojnë edhe tetë kandidatë të tjerë, edhe pse ky numër mund të jetë më i lartë. KosovaPress mëson se përpos Osmanit, në listën e LVV nga iniciativa e […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë, Isa Mustafa jashtë listës së kandidatëve për deputetë

LDK ka publikuar listën për zgjedhjet në Kosovë dhe në 110 emrat e renditur, asnjë prej tyre nuk është Isa Mustafa. Kandidati për kryeministër, Avdullah Hoti do kryesojë listën, kurse Behgjet Pacolli i cili është në një listë të përbashkët me të është vendosur i pesti. Nga ana tjetër pas Hotit janë Shala, Hykmete Bajrami […]

read more

Veseli në Hagë, Enver Hoxhaj i prin listës së PDK-së për zgjedhjet e 14 shkurtit

PDK ka publikuar listën me 100 emra kandidatë për zgjedhjet e Kosovës fill pasi një veprim të tillë e bëri Vetëvendosja. Në këto zgjedhje PDK nuk do të ketë as Veselin dhe as Thaçin, ndërkohë që listën e kryeson kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj.Në listë janë edhe emër të njohur si Ganimete Musliu, Rashit Çalaj, […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë, lista kandidatëve të Vetëvendosjes për deputetë

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku në dhjetëshen e parë janë pesë burra e pesë gra. LVV ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputet që do të marrin pjesë në këtë garë. 1 Albin Kurti 2 Vjosa Osmani Sadriu 3 Glauk Konjufca 4 Vasfije […]

read more
Pages 10 of 11