Kosovë/ 461 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 3 viktima

Rritet numri i rasteve me COVID-19 brenda 24 orëve të fundit në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 461 raste pozitive me koronavirus dhe 3 viktima. “Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes […]

read more

Policia e Kosovës aksion në Ministrinë e Bujqësisë, dalin detajet e para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda, po zhvillon një aksion në Ministrinë e Bujqësisë, më konkretisht në Agjencinë Kadastrale të Kosovës. “Mund të konfirmojmë se Policia e Kosovës është duke e realizuar një operacion policor në disa lokacione, në rajone të ndryshme. Informacione shtesë mund të jepen pas përfundimit të operacionit policor”, tha […]

read more

Zgjedhjet në Kosovë/ KQZ vendos për rinumërimin e 500 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që të rinumërohen 494 vendvotime nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Ky rekomandim i Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve u shqyrtua gjatë mbledhjes të mbajtur të hënën në KQZ-së. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, tha se këto vendvotimeve nuk kanë mundur të kalojnë procesin e auditimit. “Arsyet […]

read more

Tre viktima dhe 292 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuara me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast […]

read more

Kosovë/ 10 të vdekur nga koronavirusi, 340 infektime të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 10 raste të vdekjes dhe 340 raste pozitive. Krahasuar me ditët e kaluara, numri i vdekjeve është rritur. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 162 raste, Prizren 29 raste, Pejë 20 raste, Lipjan 18 raste, Mitrovicë 14 raste, Ferizaj 13 […]

read more

Ndajeni Shiko komentet Print Në mbyllje të vitit 2020, muzeu i parë amerikan i arteve dixhitale dhe atyre eksperimentale në Uashington DC, “Artechouse”, transformoi hapësirën e vet në një ekspozitë të veçantë, në përpjekje për të ndihmuar njerëzit të përballen me ankthin e shkaktuar nga COVID-19. Uashington: Ekspozitë e veçantë për të ndihmuar betejën me COVID-19 EMBED SHARE Uashington: Ekspozitë e veçantë për të ndihmuar betejën me COVID-19 EMBED SHARE The code has been copied to your clipboard. width 640 px height 360 px Facebook Twitter The URL has been copied to your clipboard https://www.zeriamerikes.com/a/5778002.html No media source currently available 0:000:02:16 0:05 Direct link “Këtu kemi një instalacion ku mund të shihni siluetën tuaj, pra bëheni pjesë e artit duke kontrolluar kristalet që rriten ndërsa ju lëvizni”, thotë Lena Galperina, Drejtore e përvojës së vizitorëve në Artechouse. Artechouse në Uashington krijon ekspozita interaktive duke kombinuar teknologjinë dixhitale dhe artin. Ekspozita e fundit titullohet “Crystalline”. Kjo hapësirë arti është krijuar në bashkëpunim me një kompani ngjyrash në Nju Xhersi, e cila quhet Pantone sepse përcakton “ngjyrën e vitit”. Ngjyra që përfaqëson vitin 2020, një vit plotë sfida dhe me një pandemi, është blu klasike, ngjashëm me qiellin në muzg. “Ky ishte vit i vështirë për të gjithë ne në botë për shumë arsye. Kjo ngjyrë është përzgjedhur për cilësitë që ofron si besueshmëria, qetësia, frymëzimi dhe aftësia e kësaj ngjyre që na ndihmon të përqëndrohemi dhe të ecim përpara me besim”, thotë zonja Galperina. Artechouse hapi ekspozita edhe në Majemi dhe Nju Jork. Secila shfaqje paraqet ngjyrën që përfaqëson ajrin, ujin, ose tokën. Kjo në Uashington i kushtohet tokës. “Në Uashington eskpozita gjurmon cilësitë e ngjyrës blu dhe lidhjeve me tokën dhe kristalet. Vizitorët janë të rrethuar nga kjo ngjyrë përmes përvojës audo-vizuale dhe mund të ndërveprojnë me ekspozitën në shkallë të ndryshme”, thotë drejtorja e përvojës së vizitorëve në Artechouse, Lena Galperina. Qendra e ekspozitës përfaqëson një botë në ndryshim. Falë projektorëve të mëdhenj dhe sensorëve të lëvizjeve, çdo vizitor mund të krijojë efektet e veta vizuale. “Të jem e sinqertë, kjo është vizita ime e dytë. Herën e fundit isha gjatë verës, ku kishte vepra arti frymëzuar nga lulet. Por sot është shumë qetësuese, kristalet, tema blu dhe gjithçka është relaksuese”, thotë Winta Vegashaw, vizitore. “Më pëlqejnë pikturat në mure dhe mënyra se si ndërveprojnë ndryshe. Dhoma me kristale është shumë e bukur”, thotë Jay, një vizitore tjetër. Eskpozita ka edhe disa pjesë, që mund të shihen vetëm përmes një aplikacioni të veçantë telefoni. Organizatorët e ekspozitës shpresojnë që ky krijim qetësues dhe frymëzues të ndihmojë vizitorët të përballen me ankthin dhe të harrojnë për disa çaste realitetin e ri të krijuar nga pandemia COVID-19.

297 raste pozitive me COVID-19 kanë rezultuar në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit si dhe 5 viktima. “Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (81, 53 vjeç), Ferizaj 1 rast (79 vjeç), Rahovec 1 rast (80 vjeç) dhe Suharekë […]

read more

Zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë, sot nis procesi i numërimit të votave të dërguara me postë

Në Kosove do të nisë numërimi i votave të dërguara me postë për zgjedhjet e 14 shkurtit. Janë 16 mijë pako postare, që kanë më shumë se 1 votë brenda, të cilat pritet që të hapen dhe të numërohen. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deklaroi se kjo po bëhet me qëllim të rritjes së transparencës dhe besueshmërisë në procesin […]

read more

Kosovë/ 178 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 1 viktimë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar 178 raste pozitive me COVID-19. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna Prishtinë (65 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 64.519 raste nga 268.625 persona […]

read more

Fjalët e para të Isa Mustafës pas dorëheqjes: Dua që LDK të fuqizohet e të rikthehet si forcë e rëndësishme politike

Ppas mbledhjes me strukturat e Partisë, në një deklaratë për mediat, kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka pranuar dhënien e dorëheqjes prej postit aktual. Vendimi tha ai vjen në respekt të votës së qytetarëve në zgjedhjet e 14 shkurtit, në të cilat LDK doli forcë e tretë, ndërsa Lëvizja Vetëvendosje kryesoi me një rezultat të […]

read more

Deputetja gjermane për Kurtin: Të çlirohet nga kursi ideologjik

Deputetja liberale e Bundestagut, Renata Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm Parlamentar dhe raportuese e partisë liberale FDP për Europën Lindore e Juglindore në një reagim për Deutsche Wellen pas zgjedhjeve në Kosovë thekson se fitorja e Vetëvendosjes, tregon se sa e madhe është dëshira për transformim në Kosovë. “Me premtimin e tij për të […]

read more
Pages 1 of 6
  • 1
  • 2
  • 6