Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone. Filmat me gangsterë kopjuan pikërisht atë, gjatë periudhës së ndalimit të alkoolit në Shtete e Bashkuara, mes viteve 1920 – 1931. Prandaj ai u konsiderua si një gangster i famshëm […]

read more

Mësimi që Ukraina duhet të nxjerrë nga Lufta e Parë Botërore

Historiani Christopher Clark, autor i librit “Somnambulët: Si shkoi Evropa në luftë më 1914” ka folur për DW mbi kompleksitetin e luftës në Ukrainë dhe pse sjellja e Putinit nuk përfaqëson Rusinë. DW: Libri juaj “Somnambulët (Sleepwakers)” i ka bërë njerëzit të rimendojnë Luftën e Parë Botërore dhe të pyesin nëse ishte Gjermania ajo që […]

read more

Historia e panjohur 1931/ Si u dha koncesioni i parë dhe i vetëm i hashashit në Shqipëri

Deri në fund të shekullit të 19-të, përdorimi i lëndëve narkotike nuk kishte përhapje të gjerë e konsumi i tyre ishte i kufizuar te pacientët dhe për arsye shëndetësore. Shtresat e pasura nisën t’i përdorin ato për arsye kënaqësie ndërsa për masat e popullatës vendin e tyre e zinin alkooli dhe duhani. Në fund të […]

read more

Njeriu antikomunist Mehmet Bubrrec Bucpapaj

38 vjet nga vdekja e Mehmet Bubrrec Bucpapaj.Njeriu i parè qe u be korrspodent i gazetes Bashkimi nga Tropoja.Njeriu i pare nga Tropoja qe u shkollua ne Itali per altileri dhe zhenjo ..Njeriu qe solli mallrat italiane ne Tropoje duke zhvilluar tregti te ndershme..Po ashtu se bashku me vllezrit iu bashkua luftes per clirim…Por pas […]

read more

Akademiku Fehmi Agani në 1991/ Si ta kuptojmë shprehjen “Shqipëri e Madhe”

Portali “Telegrafi” ka risjellë shkrimin e akademikut Fehmi Agani (1932-1999), të botuar në maj të vitit 1991 në “Fjala”, me titullin: Si duhet të zgjidhet çështja shqiptare në Ballkan? Në këtë shkrim Agani zbërthen sintagmën “Shqipëri e Madhe”, që gjithmonë është shfrytëzuar nga serbët kundër interesave shqiptare, për të mohuar Shqipërinë etnike. Akademiku u vra […]

read more

LEVIZJA STUDENTORE ANTIKOMUNISTE NË UNIVERSITETIN E SHKODRËS, MË 13 DHJETOR 1990DHE LIDERI I SAJ FLAMUR BUCPAPAJ

LEVIZJA STUDENTORE ANTIKOMUNISTE NË UNIVERSITETIN E SHKODRËS, MË 13 DHJETOR 1990DHE LIDERI I SAJ FLAMUR BUCPAPAJ 13 dhjetori i studentëve dhe i popullit të Shkodrës dha shembullin e revolucionit të mirëfilltëNë qoftë se kudo në Shqipëri lëvizja antikomuniste ka patur edhe vetëpërmbajtjen edhe “kompromisin”, në lëvizjen studentore të Shkodrës dhe të popullit të Shkodrës, të […]

read more

Persekutimi i fisit Bucpapaj nga partia e punes shkruar nga Dashnor Kaloci

Kemi dënuar me 6 vjet burg anëtarin e Partisë, Zenel Buçpapaj, se s’pranoi të bënte qitje mbi tabelën me kokën e Titos…”/ Zbulohet relacioni i sekretarit të parë të Tropojës   Dashnor Kaloçi  | Letra Madhësia e tekstit:   Publikohet një dokument arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit […]

read more

Lufta në Afganistan/ 9 datat që bënë historinë e konfliktit

Me fluturimin e avionit të fundit amerikan që largohej nga Afganistani, i erdhi fundi luftës më të gjatë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Më poshtë janë disa nga datat kulmore të kësaj lufte. 11 shtator 2001: U goditën kullat binjake në Nju Jork. 7 tetor 2001: Një koalicion i udhëhequr nga SHBA bombardoi objektet e talebanëve […]

read more

Intervistë e Leka Zogut në 1989/ Flet monarkinë, diktaturën dhe Kosovën

“DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 19 gusht 1989, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka Zogut I, të zhvilluar asokohe në Paris, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : [Intervistë me Leka I, djalin e Zogut, mbretit […]

read more

Intervistë e Leka Zogut në 1989/ Flet monarkinë, diktaturën dhe Kosovën

“DTIC – Defense Technical Information Center” ka botuar, me 19 gusht 1989, në faqet n°1 dhe 3, një intervistë ekskluzive të Leka Zogut I, të zhvilluar asokohe në Paris, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : [Intervistë me Leka I, djalin e Zogut, mbretit […]

read more
Pages 1 of 2
  • 1
  • 2