Dita e fundit e merkatos së dimrit nuk rezervoi goditje te Juve, por në një moment të caktuar Paraticit i është dashur të mbrohej nga sulmi i minutës së fundit nga Liverpool me zhurmë milionash. Po, sepse Reds u përpoqën të rrëmbenin Merih Demiral nga bardhezinjtë me një ofertë të përbindshme. Klopp po kërkonte një mbrojtës qendror pas dëmtimit të Van Dijk dhe nga Anglia u vendosën 57 milion euro në tryezë për të bindur kampionët e Italisë që të privoheshin nga ish-mbrojtësi i Sassuolos.

Pavarësisht nga propozimi, i cili ishte vërtet joshës në këtë periudhë të vështirësive ekonomike, një “jo” e thatë erdhi nga Torino. Pavarësisht nga hapësira e vogël që ka pasur deri më tani dhe disa pakënaqësi të fshehura keq, Juve dhe Pirlo e konsiderojnë Demitral një lojtar themelor veçanërisht në perspektivë, duke marrë parasysh që Chiellini mund të jetë në hapin e lamtumirës dhe Bonucci jo shumë larg.

Duke parë reagimin, Liverpool vendosi të kthejë sytë nga Ozan Kabak më i lirë, duke ia rrëmbyer Schalkes për rreth 30 milion euro. Një lëvizje që konfirmon se si Milani, i cili para se të kthehej te Tomori kishte kërkuar mbrojtësin turk, kishte pasur të drejtë dhe ishte dorëzuar vetëm ndaj një kërkese ekonomike të konsideruar shumë të shtrenjtë.