(Histori e vertet, Dervish Luzha)
Nje njeri nga Shkodra, i kishin lind 2 djem ju
kishin paralizue dhe i vujten 3-4 vjet te
paralizum, kerkoj ne gjith Shqiperin doktorrat
nuk gjeti sherim, i kishin tregue qe Dervish Luzha eshte bamires dhe shko takoje, edhe
shkoj ne Luzh tek Dervish Luzha, dhe i thoshin
njerzit ku flinte Dervishi tek kushorit e vet,

Njerzit e vet i thon Dervish a po pusho pak ” se i
kishte ardh koha e pushimit” (pa dit qe kan me
i ardh njerz ai parashikonte ca ka me u ba) JO thot kan mem ardh 5 veta mem takue dhe
skam qysh flej, kur u ban 30 minuta erdhen ata
nga Shkodra hyn mrena, dhe ju thot cfar e MIRE
ju ka pru?, Shkodrani thot kemi ardh per hall
kshu kshu 2 djem me kan lind jan paralizue kan
jetue 4-5 vjet dhe m’kan vdek qe te 2, tani kam ciken e vogel 4 vjece te paralizume edhe
kjo rrezik me vdek, buzeqesh Dervishi me
dashamirsi, dhe porsit Dervishi Luzha, te me
tregojn Nana e fmis thot, JO thot ai, Dervishi
pergjigjet- ma mir se nana nuk ja qan hallet
femis t’vet kerrkush, dhe i tregon nana FIE PER PE, MIRE thot Dervishi ket fat-keqsi po jau
hedhim MALEVE, atje larg pra ishte kuptimi qe
u nis shpresa e hajrit, dhe i thot Dervish Luzha
ti mrena 2-3 vjetsh kie me ardh 3 her mem
takue mue, mas 6 mujsh ju sherue cika e
vogel, mas 1 viti erdh e takoj Shkodrani heren e 2t se i kishte dhan porosi, dhe i lindi djali i
pare, dhe mas 2 vjetsh erdh prap e takoj dhe i
lindi djali i 2t, at’her e kuptoj Shkodrani ardhja 3
her qenka tre gzime familjare..

Share this post:

Sign up for blog updates!

Join my email list to receive updates and information.