Panxhari është i pasur me lëndë ushqyese dhe shumë i ulët në kalori, që është kryesisht kombinimi perfekt.


Përveç rrënjëve, gjethet e panxharit janë gjithashtu të ngrënshme.

 

Vetëm një panxhar në ditë do t’ju sigurojë 54 për qind të nevojave tuaja ditore për vitaminë C, 8 për qind mangan, 7 për qind kalium dhe 5 për qind vitaminë B 6, folate dhe bakër.

 

Ul presionin e lartë të gjakut

Panxhari përmban substanca të quajtura nitrate dietike që sjellin shumë përfitime për sistemin kardiovaskular, duke përfshirë uljen e presionit të gjakut. Përveç kësaj, panxhari përmban edhe kalium, i cili dihet se ul presionin e gjakut, sepse çliron natriumin nga trupi dhe nxit zgjerimin e arterieve.

Stimulon humbjen e peshës, detoksifikimin dhe përmirëson tretjen

 

Të qenit shumë i pasur me fibra panxhari është një perime perfekte për sa i përket dietës, detoksifikimit dhe përmirësimit të tretjes.

Panxhari kontribuon në ndjenjën e ngopjes me një numër të vogël kalorish, sepse fibrat është vërtetuar se stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalojnë dëshirat për ushqim. Panxhari që përmban fibra gjithashtu parandalon kapsllëkun dhe përmirëson punën e traktit tretës, rregullon punën e zorrëve dhe largon toksinën përmes jashtëqitjes dhe tëmthit.

 

Ruan shëndetin e zemrës

Hulumtimet e fundit konfirmojnë se fibrat dietike luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e imunitetit, zbutjen e inflamacionit dhe sëmundjeve të lidhura me inflamatore si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti, obeziteti dhe kanceri.

 

Panxhari mund të hahet i papërpunuar dhe i gatuar, por shumë pretendojnë se panxhari i pjekur ka shijen më të mirë. Mund ta gatuani së bashku me patatet kur përgatitni pure patatesh, ta vendosni në sallatë ose supë të freskët, supë krem ose gullash.