Hera e fundit ishte më 8 dhjetor 2020 në Champions League kur super sfida mes dy kampionëve të mëdhenj të futbollit modern përfundoi me fitoren 0-3 të Juventusit ndaj Barcelonës. Ky duel kokë më kokë përsëritet sa herë që në lojë bëhet fjalë për diçka të rëndësishme. Një udhëtim i gjatë ideal që i bashkon dhe që i ndan. E kështu ishte edhe në një të dielë shumë të ftohtë janari. Cristiano Ronaldo që humbet në San Siro kundër Interit, duke hequr dorë, ose pothuajse, nga cështja titull dhe Messi që përshëndet, nga dhomat e zhveshjes SuperKupën e Spanjës kundër Atlethic Bilbao, përfunduar me rezultatin 3-2. Nëse mbrëmja e CR7 është e zezë, ajo e Leos është shumë e zezë sepse ai u përjashtua me karton të kuq për një goditje në fytyrën e Villalibre.

Po, Cristiano është pak si shpirti, në këtë moment, i një Juve që në kampionat është shfaqur dhe shfaqet tepër e lodhur: me shumë ulje dhe ngritje për t’u deshifruar dhe analizuar. Kur kampioni portugez nuk funksionon është e vështirë që protagonistë të tjerë të ngrihen me forcë në piedestal. I ndodhi në fakt Chiesas, por mungesat e shumta të bardhezinjve i kanë lënë vendin krijimtarisë së paktë të lojtarëve të tjerë të Juventusit.

Përkundrazi, Messi kishte një dëshirë të madhe për të luajtur dhe rikuperuar. Edhe sepse viti 2020 për blaugranat ishte pa trofe dhe 2021, në fakt, filloi aq keq sa më keq nuk mundej. Përveç kësaj, për fantazistin argjentinas ky ishte kartoni i parë i kuq me fanellën e Barças. Një rekord negativ që dëshmon për momentin e keq që po përjetojnë vetë Barcelona dhe Messi të cilët, në fillim të sezonit, ishin në qendër të zërave të merkatos me një lamtumirë të mundshme nga fanella që në jetën e tij profesionale aq shumë e donte.