Artisti portorikan Bad Bunny është artisti më i nominuar për American Music Awards 2022, me gjithsej tetë nominime, mes tyre edhe për çmimin kryesor ‘Artisti i vitit’.


Beyonce, Drake dhe Taylor Swift fituan secili nga gjashtë nominime, ndërsa Adele, Harry Styles dhe The Weeknd me nga pesë nominime.

 

American Music Awards do të transmetohet të dielën, më 20 nëntor në orën 2 të mëngjesit (sipas orës tonë lokale).

 

Një nominim në këtë ngjarje të madhe të ndarjes së çmimeve e ka fituar edhe artistja shqiptare me renome botërore, Dua Lipa.

Ajo garon për të fituar çmimin “Bashkëpunimi më i mirë i vitit”, në sajë të bashkëpunimit “Cold Heart” me legjendën e muzikës Elton John.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për American Music Awards 2022:

 

Artisti i vitit
Adele
Bad Bunny
Beyoncé
Drake
Harry Styles
Taylor Swift
The Weeknd

Artisti i ri më i mirë i vitit
Dove Cameron
GAYLE
Latto
Måneskin
Steve Lacy

 

Bashkëpunimi më i mirë i vitit
Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast, “We Don’t
Talk About Bruno”
Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart – PNAU Remix”
Future ft. Drake & Tems, “Wait For U”
Lil Nas X ft. Jack Harlow. “Industry Baby”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”

Artisti më i mirë i zhanrit pop
Bad Bunny
Drake
Ed Sheeran
Harry Styles
The Weeknd

 

Artistja më e mirë e zhanrit pop
Adele
Beyoncé
Doja Cat
Lizzo
Taylor Swift

Duo/grupi më i mirë i zhanrit pop
BTS
Coldplay
Imagine Dragons
Måneskin
OneRepublic

 

Albumi më i mirë i zhanrit pop
Adele, “30”
Bad Bunny, “Un Verano Sin Ti”
Beyoncé, “Renaissance”
Harry Styles, “Harry’s House”
Taylor Swift, “Red (Taylor’s Version)”
The Weeknd, “Dawn FM”

Artisti më i mirë i zhanrit country
Chris Stapleton
Cody Johnson
Luke Combs
Morgan Wallen
Walker Hayes

 

Artistja më e mirë e zhanrit country
Carrie Underwood
Lainey Wilson
Maren Morris
Miranda Lambert
Taylor Swift

Albumi më i mirë i zhanrit hip-hop
Drake
Future
Kendrick Lamar
Lil Baby
Lil Durk

 

Artistja më e mirë e zhanrit hip-hop
Cardi B
GloRilla
Latto
Megan Thee Stallion
Nicki Minaj

Albumi më i mirë i zhanrit R&B
Brent Faiyaz
Chris Brown
GIVĒON
Lucky Daye
The Weeknd

 

Artistja më e mirë e zhanrit R&B
Beyoncé
Doja Cat
Muni Long
Summer Walker
SZA

Artisti më i mirë latin
Bad Bunny
Farruko
J Balvin
Jhayco
Rauw Alejandro

 

Artistja më e mirë latine
Anitta
Becky G
Kali Uchis
Karol G
Rosalía

Artisti/grupi më i mirë i zhanrit K-Pop
BLACKPINK
BTS
SEVENTEEN
TOMORROW X TOGETHER
TWICE.