Sipas MeteoAlb: Mot i kthjellët do të dominojë në territorin shqiptar deri në mesditë kur vranësira kalimtare shfaqen fillimisht në Rajonin Verior. Pasditja sjell kalime vranësirash edhe në pjesën tjetër të shqipërisë POR pa sjellë reshje. Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbizotërojnë deri mëngjesin pas- ardhës.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -2°C deri në 15°C.