Situata e koronavirusit në Brazil vijon të jetë shqetësuese.

Covid-19 është përhapur me ritme të shpejta duke shkaktuar një numër të lartë viktimash dhe rastesh.

Sipas Këshillit Kombëtar të Sekretarëve të Shëndetësisë në 24 orët e fundit u regjistruan 2, 513 viktima dhe 75, 445 raste të reja.

Ndërkohë numri i përgjithshëm i rasteve ka arritur në 439, 050 të prekur, ndërsa që nga fillimi i pandemisë kanë humbur jetën 15, 732, 836 persona.