Vëllaznimi dhe Trepça e zhvilluan një ndeshje spektakolare basketbolli në fundjavë në palestrën e stërmbushur “Shani Nushi” në Gjakovë.

Tifozët gjakovarë ndërkohë në derbin e Superligës e shpalosën një parullë trimërie: “Të gatshëm për veri, Mitrovica është Shqipëri”, ndërkohë që e dogjën edhe një flamur serb.

ë e madhe, ishte ajo që ndodhi në momentin e intonimit të himnit të Republikës së Kosovës, shkruan “Gazeta Express”.

Tifozët gjakovarë në mënyrë skandaloze në kor e vërshëllyen dhe e kontestuan himnin e shtetit, siç mund ta shihni në video duke klikuar KETU

Më pas, ata filluan ta intononin himnin kombëtar shqiptar.

Mungesa e respektit ndaj himnit shtetëror është për çdo kritikë, jo vetëm për tifozët gjakovarë, por për të gjithë ata tifozë që e praktikojnë një gjë të tillë të turpshme në sportin kosovar, shkruan “Gazeta Express”.

Në vendet tjera të botës, edhe pse nuk ndodh ky fenomen, kontestimi apo vërshëllimi i himnit shtetëror është i dënueshëm me ligj. /Gazeta Express/