Kryetari i partisë Demokratike, Sali Berisha ka përkujtuar ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës. Teksa ka shpërndarë një postim në rrjetet sociale, Berisha ka shprehur mirënjohjen më të thellë për figurën që lartësoi emrin e shqiptarëve.

“Ajo gjithashtu u nderua me çmimin Nobel dhe u be gruaja me e famshme e shekullit te saj. Rregjimi barbar i Enver Hoxhes i ndaloi Nene Terezes per dekada ardhjen ne Shqiperi, kurse neo-bllokmeni Edvin Kristaq Rama per te shprehur urrejtjen aterore ndaj shqiptares me te madhe te kohrave ne nje vendim antikombetar i hoqi shtatoren e tij nga kryeqyteti i vendi duke fyer keshtu mbare kombin shqiptar.

Une ju ftoj ju te dashur miq te shprehim nje mirenjohjen me te thelle Shen Terezes qe lartesoje sa askush tjeter emrin e shqiptarit dhe ka frymezuar e do frymezoje gjithmone dashurine, meshiren, dhimbeshurine si virtutet me larta e me te fuqishme te njeriut dhe njerezimit.”, shkruan Berisha.