Arsenali dhe Chelsea kalojnë në çerekfinalen e Kupës EFL, Kupa e Ligës angleze. Gjithçka e lehtë për skuadrën e Artetës në shtëpi kundër Leeds: Chambers dhe Nketiah dhurojnë suksesin 2-0 dhe eliminojnë Bielsan. Nga ana tjetër, Blues vuajtën dhe patën nevojë për penalltitë për të mposhtur Southampton: 1-1 pas 90 minutash dhe më pas 5-4 në total pas gjuajtjes së penalltive me transformimin vendimtar të James. Avancon me penallti edhe Sunderland ndaj QPR.

ARSENAL-LEEDS 2-0
Gunners shkojnë në çerekfinalet e Kupës së Ligës angleze falë fitores në shtëpi ndaj Leeds: skuadra e Artetës arrin të mbizotërojë në pjesën e dytë dhe mbylli rezultatin brenda katërmbëdhjetë minutave me Chambers (55′) dhe Nketiah (64′), mjaftueshëm për të eliminuar të besuarit e Bielsas, të paaftë për të reaguar dhe pothuajse asnjëherë në lojë.

CHELSEA-SOUTHAMPTON 1-1 (5-4 penallti)
Chelsea vuan dhe fiton vetëm me penallti, por kalon në çerekfinale, duke thyer ëndrrën e Southampton. Gjatë 90 minutave gjithçka ndodh mes pjesës së parë dhe të dytë: Havertz kaloi në avantazh vendësit në minutën e 44, Adams barazoi rezultatin pas vetëm dy minutash nga fillimi i pjesës së dytë. Ekuilibri nuk prishet deri në fund dhe penalltitë ishin të nevojshme për të vendosur fituesin e kësaj gare: dy gabime për miqtë, një për skuadrën e Tuchel që falenderoi James në transformimin vendimtar për totalin 5-4.

QPR-SUNDERLAND 0-0 (1-3 penallti)
Barazojnë në kohën e rregullt dy skuadrat që nuk i përkasin Premier League: QPR, e shtata në Championship (kategoria e dytë angleze), nuk arriti të thyejë murin e Sunderland, i cili madje luan në League 1 (kategoria e tretë angleze). Edhe këtu duhen goditjet e penalltive dhe Sunderland kryen misionin duke fluturuar në çerekfinale: vetëm një gol nga 11 metëra për QPR, ndërsa vendasit shënuan tre nga tre.

EFL Cup England
Arsenal 2-0 Leeds United
Chelsea 1-1 Southampton
Queens Park Rangers 0-0 Sunderland

* me bold të kualifikuarit pas penalltive