droge3-480x266
Policia italiane e Katanias ka finalizuar një operacion antidrogë ditën e sotme, duke arrestuar 15 persona. Mes tyre 9 shqiptarë dhe 6 italianë. Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar të drogës. Sipas policisë lënda narkotike sillej nga Shqipëria dhe kishte si destinacion dy organizata kriminale në rajonin e Katanias. Emrat e shqiptarëve të arrestuar janë këto:

Erson Zhuka, 31 vjec

Oresti Mufali, 33 vjec

Fatjon Hoxhaj, 35 vjec

Albert Shqau, 31 vjec

Erion Mucaj, 34 vjec

Gentian Hoxaj, 35 vjec

Emiliano Shametarj, 28 vjec

Ermir Baja, 46 vjec

Jodian Shametaj, 25 vjec

Mediat italiane raportojnë si ky operacion pason hetimet e nisuara pas një tjetër operacioni dy vjet më parë ku u arrestuan 23 persona.

Policia arriti të sekuestronte edhe 3500 kg drogë, e cila kap një vlerë rreth 70 milionë euro.