Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për planin e opozitës në muajin shtator ku theksoi se përveç Ilir Metës do të bashkëpunojë me çdo forcë tjetër politike dhe me shoqërinë civile. Sipas Berishës, Ilir Meta është një opozitar i vërtetë dhe do të bashkëpunojë me të. Deri më tani sipas Berishës nuk janë ulur në tavolinë me Ilir Metën, por do të bashkërendojnë në çdo veprim.

“Një opozitar i vërtetë e ka të qartë si drita e diellit që afera e inceneratorëve është objektivi kryesor. Meta është një opozitar i vërtetë. Është 4-5 miliardë porti i Durrësit por prapë dokumentat në përputhje me kreun e akuzat janë për inceneratorëve. Por SPAKu është bërë skrap dhe tani duhet reagimi i qytetarëve. Do të bashkëpunojmë cdo veprim me Ilir Metën dhe partinë e tij, madje edhe me partitë e tjera dhe shoqërinë civile. Ne jemi të hapur, ne duhet të bëjmë përgjegjës Edi Ramën për vjedhjen e 420 milionë eurove. Bugalo dhe Zoto janë ortakët e Edi Ramës, që është një hajdut i tmerrshëm pasi është kapur me vjedhje në dorë përballë shqiptarëve. Skenari është protestë qytetare civile me të gjitha mjtete në rastë nevoje për mosbindje civile në këtë limit mbetet kryengritja paqësore”, tha Sali Berisha.