I pyetur nëse do të bashkohet me protestat e paralajëmruara më herët ditën e sotme nga kreu i PD Sali Berisha, ka thënë se është në mbështetje të ccdo proteste.

“Protestat dhe grevat janë të domosdoshme për rrëyimin e regjimit të korruptuar”. Kështu u shpreh Meta. Ai u bëri thirrje pedagogëve dhe studentëve të shfrytëzojnë të drejtat që u jep kushtetuta për të protestuar.

Deklaratat kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta i bëri me anë të një deklarate për mediat.