Sivjet u bene 36 vjet  nga vdekja e Mehmet Bubrrec Bucpapaj njeriut antikomunist qe megjithese ishte gazetari i pare i Gazetes Bashkimi nga rrethi Tropojes dhe pavaresisht qe vllezerit e tij dhe ai ishin pjesemarres ne luften antifashiste clirimtare ne brigaden 25 ku vlen te permendim betejen e arvejes maj 1944 ku ai bashke me te vellain Ali Bubrreci iu shkaktuan humbje ushtrise Gjermane qe po terhiqej ne jug te Tropojes . Ndersa vllezerit e tjere Xhemal dhe Fazlli Bubrreci Bucpapaj ishin pjestare te brigades 25 sulmuese, vlen te permendet heroizmat e Fazlli Bubrrec Bucpapaj dhe Xhemal Bubrrec Bucpapaj ne lufte kunder pushtuesve.Por pas vendosjes regjimit komunist Faslia dhe Mehmeti u zhgenjyen dhe ju kundervuan ketij regjimi.Fazli Bubrrec Bucpapaj u denua 15 vjet burg politik ndersa Mehmet Bubrrec Bucpapaj vazhdoi aktivitetin e tij antikomunist,kulmi arriti kur ai dha vajzen e tij Nacionalistit Hoxha Tahir Gashi per kete ai u perjashtua nga puna duke rrezikuar burg dhe internim nga funksionet qe kishte e perjshtuan dhe kthyen roje stalle lopesh, Mehmeti ishte njeri qe kishte mbaruar ne Itali dinte 7 gjuhe te huaja ishte mjeshter dhe inxhiner ndertimi i zoti.Ai vdiq ne shkurt te vitit 1984 ne rrethana te dyshimta.Mehmeti  eshte babai Skender, Hasan, Azgan ,Flamur ,Bucpapaj.I perjetshem qofte kujtimi i ketij Nacionalisti te shquar te tropojes qe sakrifikoi jeten kunder ketij komunizmi. Nipi tij Denis Flamur Bucpapaj .

NGA DENIS BUCPAPAJ.