Gjithsej 32 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sipas një deklaratë të një zyrtari ukrainas, shkruan skynews.

“Ne vlerësojmë kujtimin e të viktimave”, tha Oleksandr Korniyenk, duke shtuar se duhet guxim dhe forcë për të gjithë ata që raportojnë për Ukrainën në frontin e luftës.

Gjatë muajit të parë të pushtimit rus, dy gazetarë u vranë kur forcat ruse shënjestruan një ekip të kanalit televiziv amerikan Fox News. Ata u identifikuan si Pierre Zakrzewski, një kameraman 55-vjeçar dhe Olexandra Kuvshyno va , një gazetare ukrainase 24-vjeçare që punonte për Fox News, sipas Reporterëve pa Kufij.