Në pritje të sfidave në play-off dhe më pas atyre në grupe, Champions League dhuron jo një por tre supriza të mëdha në raundin e fundit eliminator. Porto, Celtic dhe Basel kanë hedhur poshtë parashikimet dhe dalin shumë shpejt jashtë turneut më të rëndësishëm të futbollit europian për klube. Skuadra portugeze ishte zhgënjimi më i madh, teksa pasi kishte fituar 1-0 ndeshjen e parë, u mund në shtëpinë e saj 3-2 nga Krasnodar. Një përmbysje historike për formacionin rus, që tronditi vendasit me tre gola të shpejtë në pjesën e parë.

Në minutën e dytë Vilhena kaloi miqtë në epërsi, ndërsa më pas Suleymanov gjeti dy herë rrugën e rrjetës për të shndërruar në një makth të vërtetë mbrëmjen për kampionët e Europës të vitit 2004. Porto provoi të ndryshonte fatin e ndeshjes pas pushimit. Ze Luis në të 57-ën ngushtoi shifrat, ndërsa Diaz në minutën 76-të vetëm sa ndezi shpresat e vendasve, pasi deri në fund të zotët e shtëpisë nuk arritën të evitonin eliminimin zhgënjyes nga Champions.Jashtë Champions League edhe Basel, me zvicerianët që pasi kishin humbur 2-1 ndeshjen e parë në shtëpi, u dorëzuan edhe në transfertën austriake, 3-1 përballë Lask Linz. Pas pjesës së parë të mbyllur pa gola, gjithçka u vendos pas pushimit me vendasit që siguruan një kualifikim historik në fazën e play-off.


Vuan shumë, por gjithsesi Ajax largoi frikën e një dështimi të madh duke mundur 3-2 PAOK të Selanikut.