Roshi

Një dalje publike e ministrit të Financave, Arben Ahmetaj në krah të ish –kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, vazhdon të shkaktojë reagime të forta të opozitës. Partia Demokratike e quan këtë shenjë se Edi Rama nuk do ta zbatojë dekriminalizimin. “Rama po e mbron krimin deri në fund”, u shpreh nënkryetari i PD, Edi Paloka në një deklaratë për mediat. Në pamjet filmike ku shihet ministri i financave me Elvis Roshin, ai i drejtohet disa herë atij si kryetari i Bashkisë së Kavajës, ndonëse ai është shkarkuar nga kjo detyrë si subjekt i ligjit të Dekriminalizimit, pasi rezulton i dënuar në Itali për përdhunim në grup.

Deklarata e PD:

Edi Rama ka vendosur të mos zbatojë dekriminalizimin, të mos zbatojë vendimin e prokurorisë, të Komisionit Qëndror të zgjedhjeve, madje as vendimin e qeverisë së tij, për largimin e Elvis Rroshit nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Kavajës.

Më 29 dhjetor të vitit të kaluar, KQZ zbatoi urdhërin e prokurorisë për ti hequr mandatin Elvis Rroshit, bazuar në ligjin e dekriminalizimit, dhe pas kësaj doli një vendim qeverie që e shkarkonte atë nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Kavajës.

Por dje, ministri i financave i Edi Ramës, jo vetëm shfaqet me përulësi e respekt para Elvis Rroshit, në një aktivitet politik në Kavajë, por e cilëson atë publikisht kryetar Bashkie.

Edi Rama del kështu kundër qytetarëve, kundër institucioneve, kundër kërkesës së Europës, dhe mbron krimin deri në fund.

Me veprimin e tij, Edi Rama e ka bërë zero përpjekjen e mundimshme të opozitës e partnerëve ndërkombëtarë dhe vullnetin e popullit për hartimin dhe zbatimin e ligjit të dekriminalizimit.

Kjo është një tjetër dëshmi se Edi Rama nuk ndahet dot nga krimi. Nuk ndahet dot nga

trafikantët dhe droga. Prandaj nuk e do votimin dhe numërimin elektronik. Sepse kështu nuk e ndihmon dot, as ai krimin, as krimi atë. Zgjedhjet e lira janë fundi i krimit në politikë.

Ndaj me 18 Shkurt ne ngrihemi bashkë për t’i prerë rrugën krimit në politikë, për ti dhënë mundësinë shqiptarëve të zgjedhin të lire qeverisjen e tyre.