Fatmir-Xhafaj_3

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj vendosur t’i ndjekë personalisht nga afër të gjitha përgatitjet e forcave të policisë përpara nisjes së protestës së opozitës.

Sipas BalkanWeb, ministri Xhafaj ka lëvizur në këmbë përgjatë bulevardit ku po vendosen edhe kordonet policore nëpër institucione, ndërsa më pas është kthyer në zyrën e tij, nga ku mësohet se do të ndjekë zhvillmet e protestës.

Raportohet se mbi 2000 forca policore të angazhuar në terren për të mos lejuar prishjen e rendit dhe sigurisë. Kjo është përballja e parë e Xhafajt si ministër i Brendshëm me protestën e opozitës. Kujtojmë që para pak kohësh nga çadra, Basha u shpreh se xhajft do të bëhej ministër vetëm nëse kalontë mbi truat e opozitarëve.