gash
Portali i njohur francez, Footmercato.net, ka bërë një “zoom” të katër sulmuesve pak të njohur, por që mund të jenë goditje të mira në verën e vitit 2015 dhe shumë të vlefshëm për Ligue 1 në Francë. Ata janë Shkëlzen Gashi (Basel), Alberto Bueno (Rayo Vallecano), Adam Rooney (Aberdeen) dhe Nemanja Nikolic (Videoton).

“Edinson Cavani, 64 milionë euro. Radamel Falcao 60 milionë euro. Ok, por disa klube të Ligue 1 nuk i kanë mundësitë financiare për të ofruar sulmues të mëdhenj e të shtrenjtë. Foot Mercato paraqet një përzgjedhje të vogël me katër sulmues që mund të bëjnë ‘zjarr’ në Ligue 1”, – shkruan faqja franceze, që e nis me Gashin, për të cilin ka edhe foto e lajmit, por edhe të shoqëruar me një video të sulmuesit Basel-it dhe të Kombëtares shqiptare.

“Shkëlzen Gashi (Basel): I mbërritur verën e shkuar nga Grasshoper Zurich, shqiptari 26-vjeçar nuk i ka humbur zakonet e tij të mira. I zgjedhur lojtari më i mirë i Super League në Zvicër vitin e shkuara, ai e ndoqi këtë rrugë edhe këtë vit me Basel-in. Ai është shënuesi më i mirë i kampionatit me 21 gola në 24 paraqitje, me një mesatare një gol në çdo 82 minuta. Kësaj, i duhet shtuar edhe një realizim në Champions League. Autor i sezonit më të mirë të karrierën e tij, lojtar teknik dhe efikas është e aftë të luajë si në aksin qendror ashtu edhe nga krahët. I blerë për 1.5 milionë euro, futbollisti që është kontratë deri në vitin 2008, mund të jetë një përforcim i mirë. Çmimi i ti është vlerësuar 5 milionë euro nga sajti i specializuar Transfermarkt. Lazio është duke e ndjekur pistën Gashi”, – shkruhet në profilin e bërë nga Footmercato.net.